21 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Porównanie druku cyfrowego i offsetowego

Współczesna poligrafia posługuje się rozmaitymi technikami druku. W zależności od rodzaju zadrukowywanego podłoża, jego formatu, a także oczekiwanych efektów jakościowych i nakładów, wybiera się metodę najbardziej skuteczną, a jednocześnie ekonomiczną. Do najczęściej wykorzystywanych technik zaliczamy tradycyjny offset i nowoczesny druk cyfrowy. Czym różnią się obie metody i w jakich sytuacjach się je wykorzystuje?

Charakterystyka, zalety i zastosowanie druku offsetowego

Druk offsetowy, nazywany też pośrednim, jest jedną z przemysłowych odmian druku płaskiego. Do wykonania odbitek wykorzystuje się formy drukowe, z których farba odbijana jest na podłoże. Stąd właśnie określenie „druk pośredni”. Co ciekawe, wynalezienie tej techniki jest dziełem przypadku.

Jak głosi anegdota, na początku XX wieku w pewnym amerykańskim przedsiębiorstwie, podczas pracy z maszyną litograficzną, pracownik nie podłożył arkusza pod kamień litograficzny. W efekcie kolejny arkusz posiadał dwustronny nadruk: z jednej strony widniała odbitka litograficzna, z drugiej zaś przypadkowa odbitka wykonana przez zafarbowaną podkładkę z gumy. Zaskakująco wysoka jakość tej nieplanowanej odbitki wzbudziła spore zainteresowanie, co stało się impulsem do pracy nad profesjonalnym wykorzystaniem metody pośredniej – opowiada nasz rozmówca z drukarni Studio Edytor w Dzierżoniowie.

Obecnie druk offsetowy występuje w odmianie arkuszowej. Offset arkuszowy wykorzystuje się przede wszystkim przy produkcji materiałów reklamowych w niewielkim formacie, np. ulotek, folderów, wizytówek itd.

Choć offset może wydawać się przestarzałą technologią, nic nie wróży jego odejścia. Ta metoda poligraficzna gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiej jakości kolorowych odbitek, a w przypadku sporych nakładów jest najtańsza.

Kiedy sięgnąć po druk cyfrowy?

Jednak zdarzają się sytuacje, w których rozsądniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się druk cyfrowy. Mamy tu na myśli przede wszystkim wydruki pojedyncze lub w niewielkich nakładach, nieprzekraczających kilkuset odbitek i zlecenia, które powinny być zrealizowane jak najszybciej.

Brak konieczności przygotowania form drukowych i uruchamiania całej linii produkcyjnej w takiej sytuacji przekłada się na obniżenie kosztów inwestycji. Co więcej, cyfrowe maszyny poligraficzne pracują szybciej niż urządzenia offsetowe, a nanoszenie poprawek na projekt utrwalony w pliku może odbywać się nawet bezpośrednio przed uruchomieniem maszyn drukujących.

Jak widać, nie sposób wskazać jedynej właściwej metody druku. Wybór między offsetem i drukiem cyfrowym powinien być rozpatrywany każdorazowo, przede wszystkim pod kątem ilości potrzebnych odbitek.