porady_prawne
21 grudnia 2017

Kategoria:
Inne

Porady prawne online. Dlaczego warto?

Internet – źródło informacji, środek komunikacji, pożeracz czasu skuteczniejszy niż telewizja. Znajdziemy w nim dosłownie wszystko: najnowsze wiadomości z całego świata, artykuły o świecie prehistorycznym, przepisy na dobre śniadania bez glutenu i instrukcje, jak zmienić koło w samochodzie. Wielu z nas przegląda sieć codziennie i często poszukuje w niej porad, jak rozwiązać swoje problemy. Jeśli te problemy są poważne, związane z finansami, zdrowiem, czy prawem, wolimy jednak nie ryzykować, że natkniemy się na nieprawdziwe informacje i wybieramy się do fachowca z danej branży. A może wcale nie trzeba? A może wystarczy zadzwonić do banku, lekarza, czy prawnika? A może nawet wystarczy poprosić o poradę online? – Coraz więcej specjalistów oferuje swoje usługi online. W sieci odbywają się szkolenia dla przyszłych biznesmenów, marketingowców, spotkania konferencyjne między oddziałami firm z innych miast, a nawet rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnymi pracownikami. Dlaczego więc nie korzystać z porad prawnych online?

Sprawdzony adwokat i radca prawny

Jeśli chcemy skorzystać z porady prawnej online, powinniśmy się upewnić, czy strona, na którą trafiliśmy, należy do realnej kancelarii prawnej, prawdziwego adwokata, czy radcy prawnego. Sprawdźmy, czy podmiot, do którego trafiliśmy, rzeczywiście istnieje i funkcjonuje pod wskazanym na witrynie internetowej adresem, a jeśli adresu na niej nie ma – lepiej od razu wyłączmy tę stronę i szukajmy dalej. Jeśli jesteśmy jeszcze bardziej podejrzliwi, możemy sprawdzić, czy podmiot znajduje się w krajowym rejestrze. Kiedy już upewnimy się, że mamy do czynienia ze sprawdzonymi fachowcami, rozejrzyjmy się po stronie internetowej i spróbujmy znaleźć informację, czy jest możliwość skorzystania z porady prawnej online. Na niektórych stronach znajdziemy formularze, za których pośrednictwem możemy się skontaktować z prawnikiem, a na innych po prostu adres e-mail.

Czy warto skorzystać i w jaki sposób?

Sama forma przekazania informacji, a raczej zapytania, nie ma dużego znaczenia – czy odbędzie się to za pomocą formularza, czy maila. Znaczenie ma to, w jaki sposób klient przedstawia swoje zapytanie – mówi nam przedstawiciel Grupy Prawnej Goldwin z Torunia. Jeżeli zadamy krótkie pytanie, które nie będzie precyzyjne, prawnik nie będzie mógł na nie odpowiedzieć. Przykład? „Jak się rozwieść z żoną?”, „Jak bronić się w sądzie, będąc oskarżonym o kradzież?”, albo „Czy warto przyjąć testament po dziadku, który miał długi?”. Musimy przedstawić swoje zapytanie bardziej precyzyjnie i opisać konkretnie daną sytuację. Wówczas prawnik będzie w stanie wycenić swoją usługę, a także dopytać o szczegóły, które pominęliśmy, a są istotne. Inaczej będzie oczywiście z krótkim pytaniem w rodzaju „Jaka jest definicja aktu notarialnego według polskiego prawa?”, kiedy chcemy się upewnić, czy informacje, które posiadamy, są prawdziwe. A dlaczego warto skorzystać z porady prawnej online? Ponieważ dostępność do niej jest łatwa i całodobowa, a odpowiedź dociera do nas szybko. Na podsumowanie warto dodać, że to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym łatwiej przelewa się myśli na papier, a właściwie klawiaturę, niż opowiada je bezpośrednio. Możemy więc opisać dokładnie swoją sytuację, wysłać wiadomość do kancelarii adwokackiej, czy radcy prawnego i poprosić o przeczytanie treści oraz umówienie spotkania.