11 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

Poprawa organizacji pracy magazynu

Pracownicy magazynów każdego dnia napotykają wiele mniejszych i większych problemów, które bezpośrednio wpływają na jakość wykonywanej przez nich pracy. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym można poprawić organizację pracy w magazynie.

Grunt to efektywność

Najczęściej pojawiającymi się podczas pracy w magazynie problemami są m.in. nakładające się na siebie terminy dostaw, ginące paczki oraz powolna realizacja zadań. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można sobie z tym wszystkim radzić.

-Warto przyjrzeć się sposobom zarządzania magazynem pod kątem efektywności. Im jest ona większa, tym mniejsze są koszty pracy, mniej jest pomyłek i lepiej rozplanowana jest przestrzeń magazynowa. Tym samym, pracownicy odczuwają większy komfort, co przekłada się na jakość i sposób wykonywanych obowiązków. Trzeba pamiętać, że wydajny i solidny magazyn jest wizytówką całej firmy, a szybkość realizacji zamówienia jest jednym z głównych kryteriów oceny satysfakcji klienta – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Operis, posiadającą duże zaplecze magazynowe.

Mapowanie strumienia wartości

Aby mieć pracę magazynu pod kontrolą, przedsiębiorca powinien regularnie przeprowadzać mapowanie strumienia wartości. To technika Lean, którą wykorzystuje się do graficznego przedstawienia procesów przepływu informacji i produktów przez organizację. Dzięki niej można w znacznym stopniu poprawić jakość wykonywanej pracy poprzez rejestrowanie ilości czasu jaka potrzebna jest na każdy etap procesu.

Automatyzacja

Na jakość pracy magazynu wpływa także zautomatyzowanie usług. To rozwiązanie podnosi produktywność i wydajność, a ponadto generuje niższe koszty, niż rozwiązania standardowe. Na automatyzację powinny decydować się wszystkie przedsiębiorstwa, które mają taką możliwość.

Organizacja stanowiska pracy

Aby jej dokonać stosuje się Metodę 5S. Pierwsze litery każdego z 5 słów reprezentują 5 japońskich wyrazów – Seiri (sortowanie, czyszczenie, klasyfikowanie), Seiton (wzmacnianie, upraszczanie), Seiso (szorowanie, czyszczenie), Seiketsu (standaryzowanie) i Shitsuke (utrzymanie, praktyka). Postępując zgodnie z wytycznymi tej metody można w łatwy sposób utrzymać porządek w magazynie, co ułatwi i usprawni pracę.

Optymalizacja produktywności

Dzięki odpowiedniemu planowaniu można zredukować czas przemieszczania się po magazynie, co wpłynie na redukcję opóźnień w odbiorze. Warto przeanalizować wzorce i dopasować rozmieszczenie poszczególnych produktów do modelu pracy obowiązującego w danym magazynie. Najlepiej ustawić najczęściej używane przedmioty z przodu magazynu oraz umieścić obok siebie te produkty, które zwykle sprzedaje się razem.

To tylko kilka z możliwych usprawnień, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę organizacji pracy w magazynie. Warto wprowadzić je w życie, aby przekonać się jak wiele korzyści mogą przynieść.