26 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Pompy tłoczkowe – zastosowanie

Masz niesprawną ładowarkę. Nie działa Twoja wciągarka. Samowyładowczy samochód nie podnosi skrzyni ładunkowej. Niczego nie możesz podnieść swoim dźwigiem. Podobnie nieprzyjemne zdarzenia mogą dotknąć każdego właściciela urządzenia, które posiada siłowniki hydrauliczne. Jedną z przyczyn awarii siłowych układów hydraulicznych może być niesprawna pompa tłoczkowa. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Co to jest pompa tłoczkowa?

Pompy hydrauliczne tłoczkowe są produkowane w kilku podstawowych wersjach. Mamy więc wśród nich pompy promieniowe, osiowe i wielostrumieniowe. Pompy tłoczkowe o budowie promienistej składają się z promieniowo ułożonych tłoczków, poruszanych specjalną krzywką zamocowaną mimośrodowo. Najczęściej stosuje się w tym rozwiązaniu sześć takich tłoczków umieszczonych na wspólnym wale. Pompa tak posiada napęd elektryczny, a jej zwarta obudowa pozwala na montowanie jej wewnątrz zbiornika, jak i na zewnątrz. Pompy tłoczkowe osiowe pracują w oparciu o specjalną wychylną tarczę i przeznaczone są głównie do pracy w otwartych układach hydraulicznych, tak stacjonarnych, jak i mobilnych. Pompy tłoczkowe wielostrumieniowe inaczej zwane radialnymi konstrukcyjnie przypomina pompy o budowie promienistej, jednakże posiada wiele wylotów ciśnienia o jednakowych lub różnych jego wartościach. Pompy te również mogą być montowane tak wewnątrz zbiornika, jak i na zewnątrz.

Zastosowanie pomp tłoczkowych

Pompy tłoczkowe urządzenia przeznaczone głównie do wszelkiego rodzaju układów hydraulicznych – mówi nam przedstawiciel firmy Hadron ze Żmigrodu.

Same pompy zasilane są silnikiem elektrycznym lub spalinowym, a ich zadaniem jest zamiana energii mechanicznej, dostarczanej przez ten silnik, na energię hydrauliczną. Ta energia przekazywana do instalacji roboczej za pośrednictwem oleju hydraulicznego porusza różnego rodzaju siłowniki. Siłowe instalacje hydrauliczne mają bardzo szerokie zastosowania. Dzięki nim można budować różnego typu podnośniki, samowyładowcze samochody, ładowarki, wciągarki, dźwigi, obudowy samokroczące w górnictwie i wiele innych urządzeń. Żadna jednak instalacja hydrauliki siłowej nie będzie działała bez pompy tłoczącej w niej olej hydrauliczny, który porusza jej siłowniki. Najlepszym, najwydajniejszym, pozwalającym uzyskiwać odpowiednią precyzję ruchów siłowników hydraulicznych jest właśnie pompa tłoczkowa.