27 marca 2019

Kategoria:
Inne

Pomoc prawna w uzyskaniu odszkodowania

Znasz powiedzenie – nieszczęścia chodzą po ludziach? Szeroka kategoria nieszczęść to m.in. wypadki komunikacyjne, błędy medyczne czy szkody majątkowe powstałe w wyniku działania drugiego człowieka. Wielu Polaków nie wie, że może, a nawet powinno, dochodzić swoich praw. Nawet jeśli się odważymy, to z brakiem doświadczenia i wiedzy prawnej jest trudno. Dlatego należy udać się po pomoc do prawnika.

Brałeś udział w wypadku komunikacyjnym – potrącił Cię samochód na przejściu dla pieszych. Kilka złamań i stłuczeń, bolesne otarcia. Pobyt w szpitalu, rekonwalescencja. Długo nie dochodzisz do całkowitej sprawności. Kiedy odzyskasz siły na tyle, żeby zwrócić się do ubezpieczyciela o odszkodowanie, pierwsza propozycja zmiata z nóg Ciebie i Twoich najbliższych. Ubezpieczyciel podaje kwotę, która nie pokrywa nawet części leczenia, nie mówiąc o zadośćuczynieniu za to, co się stało. Wielu nie ma siły walczyć z wielkimi firmami ubezpieczeniowymi i bierze, co zaproponowały. Lepiej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnej.

Zakres szkód, za które dostaniemy odszkodowanie

Nie wiele osób wie, jak wiele szkód obejmuje odszkodowanie. A objęte są nim nie tylko koszty leczenia i rehabilitacji. W wyniku wypadków czy utraty najbliższej osoby doznajemy traumy. Nasze życie zmienia się diametralnie. Jechaliśmy do pracy, spacerowaliśmy z psem regularną trasą, czy szliśmy na zwykły zabieg wycięcia wyrostka. Miało być normalnie. Stało się inaczej. Wypadek wywraca do góry nogami życie poszkodowanego i jego najbliższych. Śmierć najbliższej osoby to niepowetowana strata. W każdej sytuacji odszkodowanie powinno uwzględniać starty materialne i moralne. Przy czym do kategorii strat materialnych musimy włączyć nie tylko koszty leczenia, ale obniżenie lub brak dochodów w trakcie zdrowienia. Niekiedy po leczeniu nie można wrócić do pełni sił i zawodu, jaki się uprawiało. Dla wielu osób oznacza to konieczność przebranżowienia. To również powinno zostać objęte zadośćuczynieniem.

Pomocy prawna i koszty

Często stan poszkodowanego nie pozwala na długie oczekiwanie w kolejkach na wizytę lekarską. Konieczne jest wtedy korzystanie z odpłatnych wizyt prywatnych. W drodze do uzyskania sprawności ponosimy wielkie koszty. Starajmy się zachowywać faktury i paragony – informuje kancelaria radcy prawnego Wiesław Piotr Karpa – Świdnica.

Pomoc prawna zdejmuje z nas ciężar rozmów z ubezpieczycielem. Doświadczony prawnik oceni, czy propozycja ubezpieczyciela jest satysfakcjonująca, czy należy dochodzić swoich praw w sądzie. Kancelarie różnie wyceniają swoje usługi. W przypadku odszkodowań najczęściej zapłacimy ustaloną wcześniej prowizję naliczoną od wyniku. To komfortowe rozwiązanie. Nie tylko nie stracimy, ale i zyskamy, bo prawnik będzie jeszcze bardziej zmotywowany, żeby wynegocjować wyższą kwotę odszkodowania.