kancelaria prawna
18 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Pomoc kancelarii prawnej. Kiedy warto z niej skorzystać?

Faktem jest, że prawo reguluje niemal wszystkie aspekty życia. Niezależnie od tego, czy po prostu dokonujesz zakupu towarów w sklepie, czy podpisujesz umowę o pracę – nieustannie podejmujesz czynności prawne, choć czasem nie zdajesz sobie z tego sprawy. W jakim przypadku warto zgłosić się do kancelarii prawnej i w czym może pomóc doświadczony specjalista?

Dlaczego warto zasięgnąć porady u prawnika?

Z punktu widzenia formalnego nieznajomość prawa szkodzi (Ignorantia iuris nocet). Jednak naprawdę mało osób jest w stanie odnaleźć się we wszystkich możliwościach i zagrożeniach, jakie kryją kodeksy i ustawy.  Prawo w Polsce wciąż się zmienia, a w życie wchodzą coraz to nowe przepisy. Ich treść oraz interpretacja mogą przysparzać wiele problemów. Jest to niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy to osobie zainteresowanej grożą konsekwencje prawne wynikające z niezrozumienia przepisów lub z nieświadomości ich obowiązywania.

W problematycznych przypadkach lepiej jest skorzystać z usług specjalistów. Czym się one charakteryzują? Jak wyjaśnia ekspert z Kancelarii MZM:  „Kancelaria prawna oferuje kompleksową pomoc – począwszy od prowadzenia postępowań podatkowych, przez rozliczenia zamówień publicznych i dochodzenia wierzytelności, aż po sprawy z zakresu prawa karnego czy cywilnego.”

Prawnicy zadbają o zebranie właściwej dokumentacji, pomogą wypełnić wniosek oraz samodzielnie zajmują się pozwami sądowymi i pismami procesowymi. W imieniu mocodawcy (klienta) występują także w sądach i urzędach. Tak więc działania kancelarii prawnej pozwolą Ci zaoszczędzić sporo czasów i nerwów. Przede wszystkim zyskujesz pewność, że od momentu rozpoczęcia współpracy z prawnikiem Twoje sprawy będą toczyć się we właściwym kierunku.

Pomoc kancelarii prawnej – zakres działania

Kancelarie pomagają m.in. w następujących kwestiach:

 • sprawy cywilne i z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego oraz takie, które regulują relacje majątkowe i osobowe między podmiotami prawnymi. W zakres tych spraw wchodzą również wszelkiego typu problemy zawodowe, związane
  z mobbingiem, niewypłacalnością lub łamaniem praw pracowniczych;
 • sprawy rodzinne: dotyczące rozwodów, przyznawania praw rodzicielskich, ustalania alimentów itd.;
 • sprawy konsumenckie: odwołujące się do albo szkód wyrządzonych przez sprzedającego, albo do nieświadomości konsumenta (który nieuważnie zapoznał się
  z zasadami zakupu przedmiotu i dochodzi roszczeń);
 • sprawy spadkowe: są szczególnie skomplikowane i delikatne, ponieważ dotyczą relacji rodzinnych oraz kwestii finansowych;
 • sprawy administracyjne: dotyczące stosunków społecznych z działalnością organów administracji publicznej. Są to wszelkiego rodzaju nieporozumienia związane
  z przyznawaniem świadczeń przez urzędy lub nieprzychylnym rozpatrzeniem wniosku petenta.

Kto powinien skorzystać z usług kancelarii prawnej?

Jeśli na co dzień nie masz styczności z prawem, w przypadku wątpliwości najlepiej zgłoś się do prawnika. Podpisanie niekorzystnej umowy (o wynajem mieszkania, o pracę, o kupno nieruchomości) i inne nieświadomie dokonane czynności prawne mogą się wiązać z bardzo poważnymi skutkami. Także wszelkie problemy z pracodawcą lub zleceniodawcą lepiej jest załatwiać na drodze prawnej.

Zaleca się, aby przedsiębiorcy mieli stały kontakt z kancelarią. Osoby prywatne powinny zgłaszać się do specjalisty legislacyjnego w razie wątpliwości lub problemów.