25 października 2017

Kategoria:
Inne

Jak pomagać bezdomny zwierzętom?

Bezdomność dotyczy nie tylko ludzi. W równym stopniu borykają się z nią nasi czteronożni przyjaciele. W przypadku zwierząt problem jest tym bardziej dotkliwy, że zostały one pozbawione domu niezależnie od siebie. Jedna nieodpowiedzialna decyzja wystarczy, by zwierzak utracił dach nad głową. Co roku mamy do czynienia z setkami takich sytuacji. Porzucone psiaki i koty wałęsają się po ulicach, cierpią na głód, rodzą w zapuszczonych piwnicach. To proces postępujący w bardzo szybkim tempie, któremu jednak jesteśmy w stanie zapobiec, wykazując empatyczną postawę. W jaki sposób należy pomagać bezdomnym zwierzętom, aby znalazły swój wymarzony, w pełni bezpieczny azyl?

Uczyń zwierzę członkiem swojej rodziny

Wiele osób marzy o własnym zwierzęcym towarzyszu. Nie każdy jednak wie, gdzie powinien go poszukiwać. Zakup pupila z hodowli nie musi być pierwszym wyborem. Przytułki i schroniska dla zwierząt stoją szeroko otworem. To miejsca pełne czworonogów, szukających opieki i miłości. Zaadoptowanie bezdomnego psa stanowi doskonały pomysł pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka będzie na nas spoczywać. Przygarnięty zwierzak z pewnością się odwdzięczy i zostanie naszym wiernym przyjacielem do końca życia.

Bierz udział w akcjach adopcyjnych

Znalazłeś zbłąkane zwierzę, lecz nie możesz go przygarnąć, gdyż nie masz ku temu odpowiednich warunków? Mimo wszystko, wciąż możesz mu pomóc! Zorganizuj szeroko zakrojoną akcję adopcyjną wśród swoich znajomych i rodziny. Nagłośnij sprawę za pośrednictwem, prasy, radia czy internetu. Twórz ogłoszenia, publikuj opisy oraz zdjęcia. Postawa proaktywna to najlepsze co da się zrobić, aby wzbudzić zainteresowanie szerokiej rzeczy osób – także wtedy gdy to nie Ty, a ktoś inny szuka domu dla samotnego zwierzęcia.

Zostań wolontariuszem

Schroniska szukają wolontariuszy, którzy chętnie zajmą się bezdomnymi zwierzętami. Możesz stać się jedną z osób, która na co dzień udziela pomocy. Liczy się nawet najprostszy gest. Zbiórka koców, kołder czy karmy może uczynić różnicę, ułatwiając przetrwanie trudnego zimowego okresu. Nie wiesz jak dołączyć do grona wolontariuszy? Wystarczy, że skorzystasz z internetu. Istnieje wiele organizacji i stowarzyszeń, które czynnie pomagają zwierzętom. Doskonały przykład stanowi Straż dla Zwierząt w Polsce z siedzibą w Warszawie.

Wysterylizuj swojego zwierzaka

Sterylizacja to jedna z najbardziej skutecznych metod walki z bezdomnością, prowadzona wśród wielu porzuconych czworonogów. Im mniej bezdomnych kociaków i szczeniaków przychodzi na świat, tym mniej z nich skazanych jest na samotną tułaczkę po ulicach i przesiadywanie w przepełnionych do granic możliwości schroniskach. Jeżeli chcesz aktywnie promować akcję sterylizacyjną, możesz poddać sterylizacji swojego domowego pupila. Ograniczanie rozrodu zwierząt jest humanitarne i kierowane wyłącznie troską o ich dobro.