2 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Pogrzebacze. Bezpieczna obsługa pieca i kominka

Każdy, kto posiada w domu kominek lub piec wie, jak istotne są narzędzia pozwalające na ich bezpieczną eksploatację. Niemożliwa jest obsługa urządzeń cieplnych bez zastosowania pogrzebaczy. Funkcjonują już od bardzo dawna, historycznie znajdując początkowo zastosowanie w bogatych domach. Czym właściwie jest pogrzebacz, z czego jest wykonany i w jakich sytuacjach możemy go użyć?

Czym jest pogrzebacz?

Pogrzebacz jest ręcznym narzędziem w postaci długiego pręta z niepalnego materiału. Wykonywany jest z metalu, posiada długość około jednego metra, a zakończony jest hakiem lub poprzeczką. Zadaniem pogrzebacza jest poruszanie i rozgarnianie popiołu, paliwa czy udrażnianie rusztów. Jeśli pogrzebacz służy do pieca kuchennego wyposażonego w fajerki, możemy pogrzebaczem je przesuwać. Pogrzebacze są tanim, ale bardzo przydatnym narzędziem o szerokim zastosowaniu. Oprócz zastosowania we wcześniej wspomnianych piecach wyposażonych w fajerki, pogrzebacze można stosować przy obsłudze pieców opałowych na węgiel, koks oraz drewno. Pogrzebacze znajdują także zastosowanie przy grillach, rożnach, kominkach, a nawet przy ogniskach.

Pogrzebacze kominkowe a kuchenne

Możemy wyróżnić kilka nazw pogrzebaczy, jednak ich funkcja pozostaje bardzo podobna. Pogrzebacz kominkowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do bezpiecznej obsługi i eksploatacji kominków. Dzięki niemu możemy wygodnie i komfortowo przesuwać i rozgarniać drewno, aby paliło się w lepszy sposób. Pogrzebacz kominkowy, mimo swojej nazwy, może być również używany przy grillu, piecu czy posłużyć do przerzucania popiołu w paleniskach. Inną spotykaną nazwą jest pogrzebacz kuchenny. Każdy z nich jest wyposażony w wygodną, drewnianą rączkę, która ułatwia operowanie narzędziem. Nowoczesny wygląd, wysoka jakość wykonania i funkcjonalność pogrzebaczy pozwala na uniwersalność – świetnie sprawdzi się zarówno w kotłowniach, przy piecach i po prostu – w domowych kuchniach. Wysokiej jakości wygodne pogrzebacze możemy zakupić w dobrych firmach, takich jak na przykład zmawalkiewicz.pl.

Czy pogrzebacze są bezpieczne?

Pogrzebacz służy bezpiecznej obsłudze różnego rodzaju urządzeń – kominków, kotłowni czy pieców. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa. Praca z pogrzebaczem jest bardzo łatwa, a przed ewentualnym oparzeniem chroni nas drewniana rączka. Dzięki temu w kontakcie z ogniem nie nagrzewa się. Nowoczesne pogrzebacze są skonstruowane w taki sposób, aby praca z nimi była szybka, efektywna i wygodna. Są to narzędzia bardzo trwałe (dzięki zastosowaniu metalu) i posłużą przez wiele lat.