24 marca 2017

Kategoria:
Inne

Podział zbiorników PEHD ze względu na kształt

Zbiorniki PEHD znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i sektorze prywatnym. Są trwałe, lekkie i uniwersalne. Wykorzystuje się je do magazynowania różnego rodzaju substancji, zwłaszcza agresywnych, takich jak ścieki czy chemikalia. Czym się charakteryzują tego typu zbiorniki i jakie są ich rodzaje?

Charakterystyka i zastosowanie zbiorników

Tworzywo wykorzystywane do produkcji zbiorników PEHD to polietylen o dużej gęstości, który wyróżnia wysoka odporność na agresywne substancje. Stąd tak szerokie zastosowanie zbiorników polietylenowych.

Wyjaśnia to specjalista z firmy INWAP produkującej pompy i przepompownie: Zbiorniki PEHD odznaczają się wytrzymałością i są odporne na substancje zagrażające człowiekowi i środowisku, w tym różnego rodzaju chemikalia, a także ścieki socjalno-bytowe i przemysłowe o szerokiej skali stężeń. Do tego są lekkie, szczelne i odporne na napór ziemi. Z tego powodu są wykorzystywane m. in. w przepompowniach, oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, w tym również w przydomowych instalacjach. Obecnie zbiorniki PEHD produkowane są w wielu wariantach: mogą mieć różne zamknięcia (np. gwinty czy włazy), różnią się też kształtem.

Kształty zbiorników PEHD

Zastosowanie polietylenu do produkcji zbiorników daje szeroki możliwości w zakresie ich projektowania. Obecnie produkowane są zbiorniki przede wszystkim cylindryczne, czyli w kształcie walca, ale dostępne są również warianty prostopadłościenne. Do tego dochodzi szeroki zakres średnic i wysokości – zazwyczaj producenci oferują szeroką skalę tych wymiarów. Dzięki temu można dostosować rodzaj zbiornika do indywidualnych potrzeb. Wybierając dany wariant warto uwzględnić kształt dna.

Zbiorniki płaskodenne

Płaskie dno to najprostsza i najbardziej klasyczna opcja. Zbiorniki płaskodenne mogą mieć konstrukcję walca, ale miewają również kształt prostopadłościanu. Najczęściej dostępne są w szerokiej gamie średnic, a także wysokości. Dzisiaj odchodzi się o dna płaskiego pod kątem prostym. Aby zapobiec sedymentacji, czyli osadzaniu się nieczystości, zbiorniki te zazwyczaj posiadają zaokrąglone krawędzie przy dnie. Zaletą zbiorników tego typu jest duża pojemność. Dodatkowo zbiornik może zostać wydłużony poprzez zastosowanie odpowiedniej nadstawki.

Zbiorniki z dnem stożkowym

Dużą popularnością cieszą się dzisiaj zbiorniki z dnami specjalnymi – ściętymi, skośnymi i stożkowymi. Skąd taka konstrukcja? Eliminuje ona zaleganie nieczystości na dnie zbiornika, zagniwanie ścieków i emisję odoru. Zredukowanie komory mokrej (pracy) oznacza większą rotację i mniejszą ilość magazynowanych substancji, np. ścieków. Przykładowym zbiornikiem PEHD ze stożkowym dnem jest zbiornik firmy INWAP typu PES.

Zbiorniki z dnem półkolistym

Koncepcja tych zbiorników jest podobna jak z dnem stożkowym. Dno półkoliste również zapobiega zaleganiu i gniciu nieczystości, a tym samym wydzielaniu odoru. Ścieki w zbiorniku z dnem półkolistym zalegają krócej i są częściej wypompowywane.