modele-drewniane
19 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Podział modeli przestrzennych ze względu na tworzywo

Modelarstwo odlewnicze polega na tworzeniu modeli elementów odlewanych. Tworzy się je na podstawie parametrów wskazanych przez klienta, określających przewidywaną wielkość produkcji odlewów i materiał, z którego mają być wykonane odlewy. Konieczne jest również przedstawienie rysunku 2D i/lub geometrii przestrzennej 3D. Jakie dokładnie tworzywa nadają się do wykorzystania w celu stworzenia z nich modeli przestrzennych?

Modelarstwo drewniane

Celem każdego modelarstwa, bez względu na rodzaj wykorzystywanego tworzywa, jest wykonanie form i rdzeni. Służą one przyspieszeniu procesu wytwórstwa oraz wpływają na wydajność produkcji. Pierwszym możliwym do wykorzystania tworzywem jest drewno.

Modelarstwo drewniane jest tworzeniem modeli z drewna, o dowolnym zakresie gabarytowym. Z drewna można wykonać modele poglądowe, elementy wzornictwa przemysłowego, a także wielkogabarytowe modele odlewnicze.

Modele drewniane tworzy sie w dwojaki sposób:

  • tradycyjnie, według rysunku,
  • w systemie CAD/CAM Pro/ENGINEER.

Modelarstwo metalowe

Modelarstwo metalowe to wykonywanie modeli z tworzyw takich jak żeliwo, aluminium, mosiądz, brąz oraz stal narzędziowa.

Modelarstwo modelowe pozwala na przygotowanie:

  • modeli w postaci monolitu z płytą dla systemu DISA,
  • modeli odlewniczych montowanych do płyt podmodelowych z układem wlewowym,
  • kokili żeliwnych i stalowych do odlewania grawitacyjnego aluminium,
  • form żeliwnych i stalowych do odlewania niskociśnieniowego.

Modele metalowe wykonuje się:

  • w systemie CAD/CAM Pro/ENGINEER,
  • na podstawie zapisów cyfrowych, które dostarcza klient.

Modelarstwo żywiczne

Modelarstwo żywiczne, w zależności od potrzeb klienta, to modele z żywic wylewanych EPO i PU, z żywic laminowanych EPO i PU oraz modele frezowane z żywic EPO i PU. Możliwe jest także wykonanie rdzennic do formowania ręcznego albo maszynowego.

Modele żywiczne można wykonać:

  • metodą tradycyjną na podstawie rysunków,
  • w systemie cyfrowym CAD/CAM.

Jak wybrać odpowiednią firmę zajmującą się modelarstwem odlewniczym?

Firma, zajmująca się modelarstwem odlewniczym, powinna posiadać specjalistyczny sprzęt, a jej pracownicy muszą być wyposażeni w określone kompetencje, które pozwolą im na wykonywanie zleceń. Taką firmą jest zakład Modelarstwo AA, świadczący swoje usługi już od 1989 roku. Działa w szeroko rozumianym modelarstwie, wykonując modele ze wszystkich wskazanych tworzyw, o różnym przeznaczeniu. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i najwyższej klasy sprzętom jest w stanie wykonać niemal każdy model odlewniczy, gwarantując solidny i wysokiej jakości wybór.