papier-ozdobny
16 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Podział i zastosowanie papierów ozdobnych

Powszechnie uważa się, że papier to najważniejszy wynalazek w dziejach ludności. To właśnie papier był pierwszym, wygodnym nośnikiem informacji, używanym w tym celu jeszcze dziś, w czasach informacji cyfrowej. Jednak papier to nie tylko nośnik – może on być równie dobrze stosowany w celach dekoracyjnych. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów papierów ozdobnych, a każdy z nich posiada nieco odmienne zastosowanie i właściwości.

Papiery transparentne

Transparentność, czyli częściowa przezroczystość jest cechą wyróżniającą papiery tego rodzaju – wyjaśnia przedstawiciel firmy PaperCastPodobnie jak papiery fakturowane mogą być wykorzystane w produkcji zaproszeń, a ponadto również broszur oraz materiałów reklamowych. Często stosowane są jako nośnik rysunków technicznych.

Papiery fakturowane

Nazywane są również papierami z tłoczeniem. Ich cechą charakterystyczną są drobne tłoczenia na powierzchni, nadające im wyjątkową, zazwyczaj chropowatą fakturę. Wykorzystuje się je między innymi do druku zaproszeń i wizytówek, a także w charakterze materiału do produkcji opakowań ekskluzywnych produktów. Mogą być białe lub barwione w masie na dowolny kolor.

Papiery metalizowane i perłowe

Papiery tego rodzaju odznaczają się wysokim połyskiem, upodabniającym je do gładkiej powierzchni metalu lub pereł, co jest zasługą powlekania przy pomocy powłoki zawierającej metaliczne lub perłowe pigmenty. Papiery tego rodzaju są barwione w masie i bardzo podatne na wszelkie procesy wykańczające, czyli cięcie, zginanie, klejenie itp. Można je zadrukować cyfrowo lub atramentowo, jednak w tym drugim wypadku należy pozostawić tusz na dłuższy czas do wyschnięcia. Wykorzystuje się je w produkcji zaproszeń, kart okolicznościowych oraz wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych, w tym również opakowań.

Papiery dekoracyjne

Różnica między papierami dekoracyjnymi, a pozostałymi papierami ozdobnymi tkwi w tym, że tych pierwszych nie da się użyć do wydruku, mogą być one wykorzystane wyłącznie w charakterze dekoracji już wydrukowanych zaproszeń, kartek czy opakowań. Wśród nich wymieniamy między innymi papiery brokatowe oraz koronkowe, z których wykonuje się na przykład ozdobne kokardki.

Papiery gładkie

Wykorzystuje się je między innymi do druku ważnych dokumentów i certyfikatów. Dostępne w kolorach białym i kremowych, papiery gładkie odznaczają się uszlachetnioną powierzchnią, sprawiającą, że wydruk na nich wykonany jest wyjątkowo wierny cyfrowemu oryginałowi.

Papiery kolorowe gładkie

Posiadają te same właściwości co omówione wyżej papiery gładkie, z tą różnicą, że są barwione w masie. Dostępne są w bardzo wielu kolorach, niektóre z modeli pokryte są deseniem imitującym inne materiały, np. powierzchnię marmuru. Podobnie jak papiery gładkie mogą być wykorzystywane do druku dokumentów, takich jak dyplomy, a także wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych, zaproszeń czy wizytówek.