gąbka polerska
19 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Podział gąbek lakierniczych ze względu na zastosowanie

Obecnie wybór na rynku gąbek lakierniczych (polerskich) jest całkiem spory. Różnią się one zastosowaniem, właściwościami, rozmiarami czy fakturami. Odnalezienie się w tak szerokiej gamie produktów nie jest proste. Co więc należy wiedzieć na temat wspomnianych gąbek lakierniczych? Jak można podzielić je z uwagi na zastosowanie?

Podział ze względu na twardość

Przede wszystkim warto pamiętać, że gąbki dzieli się ze względu na twardość. Gąbki twarde (cuttingowe), tnące są agresywne. Przeznaczone są do matowania lakieru i usuwania głębszych rys. Stosowane są razem z pastami polerskimi mocno ściernymi. Gąbki średnie (polishingowe), polerujące to wariant pośredni. Wykorzystywane są po zakończeniu etapu matowienia lakieru, ale jeszcze przed nadawaniem mu połysku. Ostatnim rodzajem gąbek lakierniczych są gąbki miękkie (finishowe), wykańczające. Dedykowane są do usuwania z lakieru niewielkich rysek i nadawania mu połysku ostatecznego. Stosowane są razem z pastami lekko ściernymi oraz cleanerami, politurami i woskami w mleczku. Różne rodzaje gąbek polerskich znajdziemy w ofercie specjalistycznych sklepów, takich jak sklep internetowy Warsztat24.pl.

Podział na twardości pośrednie

Od jakiegoś czasu na rynku spotkać się można również z podziałem gąbek polerskich na twardości pośrednie. Niekiedy do wyboru są więc gąbki miękkie, średnio miękkie, średnie oraz twarde zamknięte i otwartokomórkowe. Są też dostępne gąbki z nacięciami, dzięki którym pasta polerska jest rozprowadzana bardziej równomiernie, a rysy są usuwane są sprawniej i dokładniej. Warto także pamiętać, że gąbki dobiera się też odpowiednio do grubości lakieru, który ma zostać wypolerowany. Jego grubość można zmierzyć szybko przy pomocy specjalnego miernika. Jeśli grubość lakieru jest niewielka, nie należy sięgać po agresywne gąbki polerskie czy futra polerskie. Eksperci zalecają na ogół rozpoczęcie pracy od najmniej ściernych gąbek.

Kiedy będzie potrzebne futro polerskie?

Czasem okazać się może, że gąbka to za mało i nie jest w stanie ona poradzić sobie z naprawdę ciężkimi rysami. Wówczas lepiej zainwestować w specjalne futro polerskie czy pad mikrofibrowy. Futra są jeszcze bardziej agresywne niż wspomniane twarde gąbki lakiernicze. Przy ich pomocy cały proces polerowania przebiega szybciej. Skutecznie usuwają one nawet dość głębokie rysy. Z drugiej strony futro polerskie w nieodpowiednich rękach spowodować można przetarcia lakieru.  Pady mikrofibrowe z kolei są pewnego rodzaju nowością na rynku i alternatywą dla wspomnianych futer. Pozwalają one na wypolerowanie lakieru i usunięcie zarysowań w czasie jeszcze krótszym niż ma to miejsce w przypadku wspomnianego futra czy gąbek polerskich.