31 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Podstawowe zajęcia przedszkolne

Przed wysłaniem malucha do przedszkola rodzice są często zainteresowani ofertą zajęć dla dzieci – zarówno tych dostępnych nieodpłatnie, jak i zajęć dodatkowych. Więcej do zaproponowania mają tu zwykle placówki prywatne, gdyż z racji większego budżetu mogą współpracować na przykład z lektorami języków obcych, nauczycielami tańca czy trenerami sportowymi.

Typowe zajęcia przedszkolne

Dzieciom dni spędzane w przedszkolu upływają na zabawie płynnie połączonej z nauką. Celem wszystkich zajęć przedszkolnych jest wszechstronny rozwój dzieci, dlatego są one dostosowane do ich wieku oraz możliwości intelektualnych i ruchowych. Jakie zajęcia są typowe dla edukacji przedszkolnej? Większość przedszkoli oferuje dziś zajęcia językowe, placówki prywatne zapewniają też często lekcje z native speakerem dla przedszkolaków. Dzieci w przedszkolu uczą się najczęściej języka angielskiego, ale nie brakuje też przedszkoli oferujących lekcje niemieckiego, hiszpańskiego czy bardziej egzotycznych języków jak choćby chiński. Rodzice zainteresowani rozwojem kompetencji językowych u swoich pociech już od najmłodszych lat mają dziś w czym wybierać. Poza nauką języków przedszkola zapewniają też często lekcje tańca oraz rytmikę. Ta ostatnia to popularne dziś w przedszkolach zajęcia taneczno-ruchowe, łączące elementy śpiewu, tańca, gry na instrumentach oraz improwizacji ruchowej. Zajęcia z rytmiki dla przedszkolaków prowadzone są przez specjalistów z odpowiednim wykształceniem pedagogicznym i muzycznym. Inne zajęcia często obecne w planie przedszkolaków to także zajęcia sportowe, teatralne, plastyczne oraz kulinarne.

Dodatkowa oferta przedszkoli

Przedszkola oferują też często liczne zajęcia dla chętnych, dodatkowo płatne. Są to nie tylko propozycje dla dzieci (i ich rodziców) szukających oryginalnych sposobów spędzania czasu i rozwoju swoich pasji, ale też zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami czy deficytami np. w zakresie wymowy czy sprawności fizycznej. Do tej grupy nasz rozmówca z przedszkola Elfik zalicza lekcje z logopedą lub psychologiem, Terapię Integracji Sensorycznej, gimnastykę korekcyjną i inne zajęcia ruchowe np. zabawy z piłką. Oferta zajęć dodatkowych może też obejmować: zabawę na lodowisku, naukę pływania na basenie, zajęcia umuzykalniające z instrumentami, balet, szachy, naukę żonglowania, warsztaty naukowe czy dogoterapię. Przedszkola oferują też często autorskie zajęcia na podstawie specjalnie przygotowanych programów oraz szereg atrakcji dodatkowych takich jak wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi czy wyjścia do teatru i na koncerty.