26 marca 2019

Kategoria:
Inne

Podstawowe typy materiałów budowlanych

Materiałami budowlanymi nazywamy nie tylko materiały stosowane do budowy nowych obiektów, ale także do ich wykończenia, czy do naprawy istniejących już konstrukcji. Dzielimy je przede wszystkim ze względu na pochodzenie i przeznaczenie – i takiemu podziałowi przyjrzymy się w naszym artykule. Omówimy podstawowe typy materiałów budowlanych, które są dziś najczęściej wykorzystywane.

Materiały kamienne, kruszywa, materiały z drewna

W budownictwie wykorzystujemy naturalne kamienie uzyskiwane ze złóż skalnych. Dzielimy je na kamienie polne, łamane, łupane, ciosy i bloczki. Wykonujemy z nich na przykład gzymsy, parapety, czy okładziny fragmentów elewacji, posadzki i schody. Niektóre kamienie naturalne wykorzystywane są również jako kruszywa. Kruszywami nazywamy mieszaninę rozdrobnionych materiałów (naturalnych, czyli kamieni lub sztucznych, jak keramzyt, żużel granulowany i paleniskowy, pumeks hutniczy), która wchodzi w skład betonów i zapraw; kruszywa są też wykorzystywane na przykład jako warstwy nawierzchni drogowych i nawierzchni filtracyjnych. Drewno to także jeden z podstawowych typów materiałów budowlanych, a jego zastosowanie jest oczywiste: budujemy z nich szkielety ścian, stropy, dachy, schody itd., z drewna produkujemy także stolarkę budowlaną, czy balustrady.

Metal, szkło, ceramika

W budownictwie wykorzystujemy również wyroby metalowe, przede wszystkim stalowe – kształtowniki, pręty i elementy mocujące. Ze stali, podobnie jak z aluminium, miedzi, cynku, produkowane są również blachy. Z cyny produkujemy stop lutowniczy i antykorozyjne powłoki ochronne innych metali. Ze szkła produkujemy szyby okien i drzwi, elewacyjne mozaiki, ściany osłonowe rozpraszające światło, a także wracające do architektonicznych trendów luksfery. Ceramika to wyroby budowlane, których podstawowym składnikiem jest glina, choć często też ceramiką nazywamy np. betonowe dachówki i kafelki (co dla specjalisty z branży materiałów budowlanych jest błędem).

Pozostałe materiały budowlane

Jak mówi nam przedstawiciel sklepu budowlanego Mrówka w Nasielsku, materiałów budowlanych na rynku jest obecnie tak wiele, że ich klasyfikacja jest problematyczna. Poza wymienionymi materiałami mamy jeszcze na przykład konstrukcyjny beton, który w połączeniu ze stalą daje nam żelbet. Mamy betonowe bloczki, bloczki z gazobetonu, gazobetonowe nadproża. Materiały budowlane to również różnego rodzaju lepiszcza jak asfalty, czy smoły. Kolejne podstawowe materiały budowlane to zaprawy, kleje, fugi, materiały uszczelniające, hydroizolacje, piany, silikony, wapno, cement, płyty gipsowo-kartonowe, drewnopochodne, płyty z tworzyw sztucznych i materiały termoizolacyjne.