plandeka-samochodowa
21 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Podstawowe rodzaje plandek – przegląd rozwiązań

Plandeka może wydawać się prostym elementem używanym przede wszystkim w transporcie samochodowym podczas przewożenia ładunków autami ciężarowymi. Jeśli jednak zagłębimy się w niuanse związane z plandekami szybko zrozumiemy, że kwestia ta jest dużo bardziej skomplikowana. Plandeki mają przede wszystkim ogrom różnych zastosowań – mogą służyć nawet jako zadaszenie dla budowli, niezależnie od tego, czy są one tymczasowe, czy stałe.

Rola plandek w transporcie samochodowym

Plandeki kojarzą się nam oczywiście w dużej mierze z transportem samochodowym. To tutaj mamy najczęściej do czynienia z tymi wielofunkcyjnymi płachtami materiału. Plandeki powszechnie stosowane są do zabezpieczenia przewożonego towaru, ale mają także funkcję marketingową, przez co nietrudno dostrzec kolorowo zadrukowane przyczepy samochodów ciężarowych. Dla chcącego promować swoją firmę przedsiębiorcy plandeka stanowi idealne miejsce na autoreklamę – jest to duża, dobrze widoczna powierzchnia, która w dodatku przemieszcza się po całym kraju, a nierzadko także poza jego granicami. Plandeki sprzedawane na potrzeby transportu są najczęściej gumowane. W ich składzie znajdziemy bawełnę, włókna syntetyczne i len. Te wzmocnione, ogromne płachty materiału wyposażone są w odpowiednie otwory i pasy mocujące, dzięki którym można je zastosować z każdym rodzajem przyczep. Chronią przewożony towar przed działaniem czynników zewnętrznych, a przede wszystkim zabójczą dla wielu ładunków wilgocią.

Różne oblicza plandeki

Oczywiście plandeki służą nam nie tylko w trakcie transportu towarów autami ciężarowymi. Ich zastosowania są naprawdę szerokie. Na rynku spotkać możemy różnego typu plandeki występujące między innymi w formie płacht zabezpieczających, którymi przykryć możemy niemal wszystko, co narażone jest na niekorzystne działanie opadów atmosferycznych. Istnieją także specjalne plandeki stosowane do oddzielania od siebie pomieszczeń. Powszechnie stosowne są popularne płachty na baseny czy piaskownice, które również stanowią formę plandek. Jeśli plandeka jest odpowiednio duża i wytworzona przy zachowaniu wysokich norm jakościowych – jak te panujące w firmie Go‐Plan – jej wielkość nie gra roli: istnieją nawet plandeki zdolne do przykrycia całych hal widowiskowo‐sportowych. Nie możemy także zapominać o plandekach przeznaczonych do tymczasowego przykrycia tymczasowych obiektów budowlanych wznoszonych na potrzeby wykonywanych prac. Plandeki szeroko stosowane są również w rolnictwie.