kosiarka leśna
20 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Podstawowe rodzaje kosiarek leśnych

Większości z nas kosiarki kojarzą się przede wszystkim z pracami na otwartych terenach, które pokryte są połaciami zielonej trawy. Na rynku znajdziemy też zupełnie inne urządzenia również nazywane kosiarkami, które już samym wyglądem znacznie różnią się od tych typowych. To na przykład kosiarki leśne. W naszym artykule przyjrzymy się ich charakterystyce i opowiemy o zadaniach, jakie są nimi wykonywane w przestrzeniach zgoła innych od połaci traw.

Zastosowanie kosiarek leśnych

Kosiarkami leśnymi nazywamy profesjonalne urządzenia, które w dużym uogólnieniu są przeznaczone do niszczenia zarośli i leśnych pozostałości. Służą ogólnie do karczowania terenu, niszczenia zarośli, krzaków; są wykorzystywane przy konserwacji dróg leśnych, do przygotowywania gleby pod nasadzanie drzew, do usuwania zarośli pod liniami energetycznymi, rekultywacji nieużytków rolnych. Kosiarki leśne są również jednocześnie wykorzystywane do mulczowania, czyli pokrywania powierzchni gleby materią organiczną – tu koszenie i karczowanie połączone jest z rozdrabnianiem materii, na przykład obumarłej masy roślinnej, która rozkłada się na powierzchni gleby.

Charakterystyka kosiarek leśnych

Profesjonalne urządzenia różnych producentów przeznaczone do podobnych czynności, mogą się od siebie oczywiście różnić, dlatego najlepszą metodą ich omówienia jest przedstawienie konkretnych przykładów. W naszym artykule postanowiliśmy wziąć pod lupę kosiarki leśne polskiej firmy ORKAN. To kosiarki zaczepiane do ciągników o mocy około 90 KM w dwóch typach: kosiarki lekkie i kosiarki ciężkie. O lekkich kosiarkach leśnych możemy przeczytać, że doskonale sprawdzają się przy oczyszczaniu terenów zielonych z krzaków i odrostów mniejszych drzew – kosiarki Orkan LKL 225 radzą sobie z elementami o średnicy do 10 cm. Co ciekawe, kosiarki mogą mulczować nawet nieścięte krzewy i drzewa, które pochylane są przez ramę – hydraulicznie podnoszona tylna klapa kosiarki odsłania wał roboczy. Gdy klapa kosiarki jest zamknięta, urządzenie bardzo dokładnie rozdrabnia gałęzie, a gdy klapa jest uchylona, następuje większy rozrzut, ale przy mniejszym zmieleniu – wszystko w zależności od potrzeb. Mulczerem leśnym, czyli lekką kosiarką leśną można też kosić jak standardową kosiarką bijakową. Podobnie działają ciężkie kosiarki leśne, jak Orkan KL 140 i Orkan KL 180, przy czym zaznaczyć należy, że mogą one służyć do niszczenia drzew o średnicy nawet do 20 cm.  Kosiarka leśna dobierana jest oczywiście do rodzaju terenu i ciągnika, którym dysponujemy na podstawie specyfikacji urządzenia, która określa przede wszystkim szerokość roboczą, zalecaną moc ciągnika, średnicę mulczowanego materiału i układ zawieszenia, a dodatkowo wagę maszyny, ilość obrotów na minutę (WOM), średnicę wału głównego, ilość młotków i ich ciężar.