frezarki
8 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Podstawowe rodzaje frezarek

Obróbka skrawaniem to cały wachlarz metod przetwarzania materiałów takich jak metale, tworzywa sztuczne czy drewno w celu uzyskania elementów o pożądanych kształtach i rozmiarach. Jedną z tych metod jest frezowanie. Do tego rodzaju obróbki wykorzystywane są urządzenia nazywane frezarkami – obecna na rynku oferta frezarka jest bardzo bogata i obejmuje urządzenia różnych rodzajów. Oto kilka z nich.

Czym jest i jak działa frezarka?

Zadaniem frezarki jest obróbka danego elementu poprzez usuwanie z niego tak zwanego naddatku, czyli niepotrzebnego materiału. W ten sposób element otrzymuje odpowiedni kształt oraz wymiary. Elementem roboczym frezarki jest tak zwany frez, czyli obrotowe ostrze, które przesuwając się nad powierzchnią obrabianego przedmiotu stopniowo ściąga z niego naddatek. Szeroki wybór frezarek znajdziemy w ofercie Top Poręba.

Podział frezarek

Dostępne na rynku frezarki można podzielić na wiele kategorii, w zależności od tego, jakie kryteria przyjmujemy. Jednym z podstawowych jest konstrukcja frezarki – a konkretnie ilość wrzecion, czyli obrotowych elementów, na których zostanie zamontowany frez. Pod tym kątem wyróżniamy frezarki jedno- oraz wielowrzecionowe. Innym ważnym kryterium jest umiejscowienie wrzeciona – przyjmując je możemy wyróżnić frezarki:

  • Górnowrzecionowe – wrzeciono lub wrzeciona znajdują się wysoko nad stołem roboczym. Urządzenia tego rodzaju używane są do masowego frezowania zewnętrznego oraz wewnętrznego na całej powierzchni obrabianego przedmiotu.
  • Dolnowrzecionowe – wrzeciono lub wrzeciona znajdują się bezpośrednio nad stołem. Frezarki z tego typu rozwiązaniami stosowane są stosunkowo rzadko, gdyż wymagając bardzo wysokich kwalifikacji i doświadczenia, ze względu na większe ryzyko wypadku.

Ze względu na szczególne cechy konstrukcyjne oraz zastosowania wyróżnia się również frezarki:

  • Stołowe
  • Karuzelowe
  • Wspornikowe
  • Bezwspornikowe (łożowe)
  • Wzdłużne

Frezarki CNC

Omówione wyżej frezarki to urządzenia obsługiwane ręcznie przez operatora. Ich rozwinięciem są frezarki CNC, sterowane komputerowo. Obecnie to właśnie urządzenia CNC wykorzystywane są w produkcji przemysłowej obrabianych elementów. Wynika to między innymi z ich wysokiej precyzji, powtarzalności, prostej obsługi oraz bezpieczeństwa pracy. Frezarka po zaprogramowaniu działań jest w stanie w bardzo krótkim czasie wykonywać wysokiej jakości obróbki, a efekty jej działań są za każdym razem identyczne. Frezarki CNC nie znajdują jednak zastosowania w warsztatach zajmujących się produkcją indywidualną – wykonanie projektu komputerowego elementu i wprowadzenie go do pamięci maszyny trwa zbyt długo, zaś koszt urządzenia jest zbyt wysoki w stosunku do zysków wynikających z jego eksploatacji.