10 września 2020

Kategoria:
Inne

Podstawowe funkcje balustrad

Jesteśmy przekonani, że nie musimy w tym miejscu umieszczać jakichś specjalistycznych teorii o zastosowaniu balustrad, bo nie jest to z pewnością żadna tajemna wiedza i wszyscy wiedzą, czemu one służą. Niemniej warto awizowany w tytule niniejszego artykułu temat, wykorzystać jako pretekst do przekazania naszym czytelnikom kilku ogólniejszych informacji o tych niezbyt okazałych, lecz jakże potrzebnych architektonicznych konstrukcjach.

Balustrady – przede wszystkim zabezpieczenia

Oczywistą pierwszoplanową i podstawową funkcją, jaką pełnią balustrady jest zabezpieczenie osób przed upadkiem z jakiegoś, niekoniecznie bardzo wysokiego, podwyższenia. Pewną ich odmianą są poręcze, które ułatwiają wchodzenie lub schodzenie po schodach. Balustrady zabezpieczają nas przed upadkiem z balkonów, tarasów, galerii i z dachów w naszych budynkach, chronią robotników pracujących na rusztowaniach i pozwalają nam bezpiecznie poruszać się po mostach, kładkach czy wiaduktach. Dzięki balustradom turyści mogą bezpiecznie podziwiać różnorodne krajobrazy z najwyższych nawet platform widokowych. Czym innym, jak nie balustradami są relingi na statkach, które chronią marynarzy i pasażerów przed wypadnięciem do morza? Balustrady to także obowiązkowe wyposażenie różnego rodzaju urządzeń dźwigowych, takich jak zwyżki, czy ruchome podesty. Balustrada w większości przypadków jest po prostu barierą chroniącą życie i zdrowie człowieka, jednak w niektórych miejscach i sytuacjach może być także rodzajem ogrodzenia dzielącego jakieś pomieszczenie na określone obszary; przykładowo taki właśnie element oddziela w kościele prezbiterium od nawy.

O kilku innych istotnych sprawach wiążących się z balustradami rozmawialiśmy z pracownikami firmy STALEX CZAPLINEK z Czaplinka.

Co jeszcze warto wiedzieć o balustradach?

Zasady konstruowanie i stosowania balustrad są uregulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 wraz z późniejszymi zmianami. Nie będziemy tutaj wchodzić we wszystkie szczegóły tego aktu prawnego, wystarczy, iż powiemy, że elementy te muszą mieć odpowiednią wysokość i sztywność, a także określoną wielkość prześwitów w przypadku balustrad ażurowych, których notabene montuje się najwięcej.

Mamy różnie wykonane balustrady, w tym pełne z cegły lub betonu, czasem z drewna, jednak najczęściej są to konstrukcje metalowe, głównie stalowe. Stalowe balustrady są budowane podobnie jak takież bramy, schody, poręcze czy przęsła ogrodzeniowe, czyli przy zastosowaniu takich technologii jak spawanie, cięcie laserem, cynkowanie ogniowe, malowanie proszkowe itd.

Niewątpliwie najbardziej efektownie prezentują się te balustrady, które montowane są na naszych balkonach i tarasach. Obserwujemy tu mnóstwo rozmaitych wzorów, o bardzo ciekawych i oryginalnych nieraz ażurach czy kształtach.