13 marca 2019

Kategoria:
Inne

Pochówek tradycyjny czy kremacja. Co wybrać?

Sytuacją idealną jest, kiedy nasz bliski zastrzegł w testamencie, jaki sposób pochówku sobie życzy: tradycyjny czy też kremację. Jeśli tego nie zrobił, to na nas spocznie obowiązek podjęcia decyzji o rodzaju ostatniego pożegnania. O ile nie jesteśmy zobowiązani względami kulturowymi czy religijnymi, wybór nie jest prosty. Podpowiadamy, co jest lepsze: pochówek tradycyjny czy kremacja?

Chociaż w Polsce, ze względów kulturowych, wciąż dominują tradycyjne pogrzeby, przybywa także rodzin, decydujących się na kremację zmarłego bliskiego. Z jednej strony przywiązani jesteśmy do tradycyjnych, pełnych podniosłej atmosfery pogrzebów, z drugiej miejsc na cmentarzach ubywa i coraz trudniej znaleźć nowe tereny pod nekropolie. Czym się różnią?

Różnice między pochówkiem tradycyjnym a kremacją

Podstawową różnicą między tradycyjnym pochówkiem a kremacją jest forma, w jakiej zwłoki zostają pochowane. Podczas gdy w czasie tradycyjnego pogrzebu zostają one złożone do wcześniej wybranej przez rodzinę zmarłego trumny, w wyniku kremacji prochy bliskiego złożone zostają w urnie, która następnie może być złożona w ziemi lub specjalnie do tego przeznaczonych kolumbariach.

Proces kremacji polega na umieszczeniu ciała w krematorium, zasilanym gazem lub olejem napędowym. W temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza zostaje ono spopielane w rozgrzanym powietrzu. Proces odbywa się automatycznie i trwa około dwóch godzin. Szczątki zmarłego zostają przekazane do urny, oddawanej rodzinie wraz ze świadectwem kremacji.

Wbrew obiegowej opinii, pochówek po kremacji ciała może być tak samo podniosły i dostojny jak tradycyjny. Co więcej, możliwe jest także uroczyste pożegnanie zmarłego, które powinno zostać odprawione przed skremowaniem ciała. Pochówki zarówno tradycyjne, jak i kremacje, z zachowaniem należytego szacunku dla osoby zmarłej, oferuje Zakład Pogrzebowy Hades.

Największa różnica natomiast tkwi w kosztach pogrzebu, który w przypadku kremacji jest nieporównywalnie niższy. Ciało zmarłego nie wymaga bowiem przygotowania, urny są tańsze aniżeli trumny i nie wymagają karawanu. Ilość składanych przy nich wieńców jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnego pochówku. Ponadto, aby złożyć urnie w grobie, nie ma konieczności jego pogłębiania.

Formalności pogrzebowe

Niezależnie od tego, jaką formę pochówku wybierzemy, powinniśmy dopełnić poszczególnych formalności. Przede wszystkim do zakładu pogrzebowego należy udać się z kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłego. Jeśli zmarły był emerytem lub rencistą, należy mieć przy sobie ostatni odcinek emerytury bądź renty. Dopilnujmy też zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wynosi on 4 000 zł. Aby go otrzymać należy złożyć w ZUSie wniosek o jego wypłatę, wyciąg z aktu zgonu oraz rachunki związane z pogrzebem. Większość zakładów pogrzebowych oferuje kompleksową pomoc w zakresie załatwienia wszelkich niezbędnych dokumentów oraz w dopełnieniu formalności.