22 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Pielęgnacja nagrobka

Najpopularniejszy materiał do produkcji nagrobków w Polsce to granit, ponieważ ten rodzaj kamienia naturalnego jest bardzo odporny na nasze warunki klimatyczne. Niekiedy do produkcji płyt nagrobnych wykorzystuje się także marmur, piaskowiec i rzadsze kamienie. Niestety, z biegiem czasu każdy materiał wystawiony na oddziaływanie słońca, deszczu i mrozu może korodować. Jak pielęgnować nagrobek, by pozostał piękny  na lata?

Pielęgnacja płyty nagrobnej z kamienia, zwłaszcza granitowej, nie należy do zadań szczególnie trudnych, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Kamień należy czyścić regularnie i delikatnie, używając wyłącznie sprawdzonych preparatów, o których wiemy, że nie uszkodzą jego powierzchni – podpowiada nasza rozmówczyni z poznańskiej firmy ABRA-MARMI.

Czyszczenie kamiennego nagrobka

Zanim przystąpimy do czyszczenia nagrobka z użyciem jakichkolwiek preparatów chemicznych, musimy oczywiście usunąć z niego suche zabrudzenia, takie jak liście, kurz i piach. W tym celu najlepiej użyć zmiotki z miękkim włosiem.

Do usunięcia brudu, który przywarł do płyty nagrobnej, będziemy potrzebowali wody i delikatnego środka chemicznego. Bardzo skutecznym, a zarazem bezpiecznym dla powierzchni z naturalnego kamienia preparatem jest płyn GROBSTONE. Środek usuwa zabrudzenia bardzo szybko i nie pozostawia smug, a dodatkowo tworzy na powierzchni warstwę chroniącą przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Wzmacnia też barwę kamienia.

Jeżeli wstępne mycie nagrobka ma być jednocześnie przygotowaniem do impregnacji kamienia, warto sięgnąć po nieco mocniejszy preparat, który usunie głębiej nagromadzony brud, a także mchy i porosty. W takiej sytuacji warto sięgnąć po czyścik do kamienia naturalnego NANOQUICK.

Usuwanie plam i rdzy z kamienia naturalnego

Pielęgnacja nagrobka może okazać się nieco bardziej skomplikowana, jeśli na jego powierzchni pojawią się trudniejsze zabrudzenia, np. plamy z wosku czy zacieki rdzy, które powstają czasem w okolicach metalowych liter nagrobnych.

Aby pozbyć się plam z wosku bez ryzyka porysowania płyty, sięgnij po specjalną pastę Oil Free. Preparat nakładamy bezpośrednio na wosk, a po upływie kilku minut jest on w całości rozpuszczony i wystarczy go zetrzeć.

Dużą ostrożność radzimy zachować szukając preparatu do usuwania rdzy. Do czyszczenia granitu i marmuru nie należy stosować środków opartych na kwasach, które mogą zniszczyć powierzchnię naturalnego materiału. Dobrą alternatywą dla agresywnej chemii kamieniarskiej w takim przypadku jest odrdzewiacz ROSTEN, w pełni bezpieczny dla kamiennych nagrobków.

Do usuwania uporczywych przebarwień z polerowanych marmurów można używać wywabiacza FLEKK. Również ten preparat nie zawiera kwasów, w związku z czym jest bezpieczny dla kamiennych powierzchni.

Konserwacja kamiennego nagrobka

Gruntowne mycie nagrobka należy uzupełnić impregnacją. Dzięki niej zabezpieczymy kamień przed ryzykiem erozji powodowanej zanieczyszczeniami powietrza, kwaśnymi deszczami, a także mrozem i wilgocią. Impregnaty do kamienia takie jak G.M.S. 511 i BETAWAX tworzą na powierzchni nagrobków warstwę, która nie tylko chroni kamień, ale też wzbogaca ich kolor i eliminuje drobne zarysowania.