Piaskowanie elementów stalowych
14 lipca 2022

Kategoria:
Inne

Piaskowanie i szlifowanie. Porównanie zabiegów technologicznych

Obróbka elementów metalowych składa się z różnych etapów. Niektóre z nich mają na celu oczyszczenie i wygładzenie powierzchni, a także swego rodzaju ukształtowanie jej. Dobry przykład stanowią piaskowanie oraz szlifowanie. Czym charakteryzują się wymienione procesy, czym różnią się one od siebie oraz w jakich sytuacjach się je stosuje? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Na czym polega piaskowanie?

Jak łatwo się domyślić, piaskowanie to proces przebiegający z użyciem piasku. Poza tym materiałem wykorzystuje się również ciśnienie, które pozwala na efektywną pracę. Piaskowanie może być stosowane zarówno w przypadku płaskich, jak i nierównych powierzchni oraz trudnodostępnych przestrzeni. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie i wygładzanie metalowych fragmentów. Świetnie nadaje się również do usuwania starych warstw lakierów czy innych powłok tego typu.

Piaskowanie to etap, który przeprowadza się między innymi przed malowaniem proszkowym. Aby było ono efektywne, konieczne jest dopasowanie parametrów działania do danego przypadku. Mowa między innymi o rodzaju materiału ściernego (gdyż poza piaskiem może się on składać również z innych elementów), prędkości pracy oraz powierzchni, która jest aktualnie obrabiana. Jedną z największych zalet piaskowania jest możliwość dokładnego działania, nawet w przypadku nierównych fragmentów. Z pomocą tego zabiegu można przygotować powierzchnię do dalszej obróbki, wygładzając ją, a jednocześnie nie trzeba się martwić o zarysowanie elementów materiałem ściernym.

Jak przebiega szlifowanie powierzchni?

Szlifowanie to proces podobny do piaskowania, przynajmniej pod względem zastosowania. Oba zabiegi mają za zadanie wygładzanie i czyszczenie metali w celu dalszej obróbki. W przypadku szlifowania wykorzystuje się jednak szlifierkę, a sam proces jest przeprowadzany za pomocą ściernic wykonywanych z różnych materiałów. Kluczem do sukcesu jest dobranie metody obróbki do danego przypadku. W jednych sytuacjach sprawdzi się szlifowanie, w innych o wiele lepszym pomysłem będzie piaskowane (oferowane na przykład przez firmę TECHNIKOR). W razie wątpliwości co do wyboru techniki warto skorzystać z rad profesjonalistów. Dobrze również, jeśli to fachowcy zajmą się przeprowadzeniem piaskowania lub szlifowania. Dysponują oni nie tylko wymaganymi umiejętnościami i wiedzą, ale również niezbędnym sprzętem, który zapewnia najwyższą jakość usług. Zlecenie im piaskowania lub szlifowania pozwoli doskonale przygotować powierzchnię do dalszej obróbki.