mężczyźni w pracy
27 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Perspektywy zatrudnienia w Niemczech. Czy warto szukać tam pracy?

Niemcy to jeden z głównych kierunków zarobkowych dla osób z Polski. Przekraczając zachodnią granicę kraju, można liczyć na dużo korzystniejsze warunki pracy, w szczególności, jeżeli chodzi o kwestie zarobkowe. Czy warto szukać pracy w Niemczech? Jeżeli tak, to w jaki sposób dostać się za zachodnią granicę? Sprawdź, co będzie wygodniejsze i bardziej opłacalne.

Dobra praca za zachodnią granicą bez wykształcenia — czy to możliwe?

Jak pokazują statystyki, ilość czynnych zawodowo pracowników w Niemczech stopniowo spada. Wiąże się to ze zmniejszaniem się populacji kraju, ale również jej starzeniem się. Jednak, czy dla Polaków oznacza to łatwiejsze znalezienie pracy? Zastanawiają się nad tym głównie osoby bez odpowiedniego wykształcenia w konkretnych branżach.

Większe zapotrzebowanie na pracowników, mogłoby sprawiać wrażenie łatwiejszego zatrudnienia. Niemieckie firmy bardzo często w obliczu braku oczekiwanych specjalistów oferują różnego rodzaju kursy. Te pozwalają nauczyć się języka, czy zdobyć kwalifikacje, których wymaga się dla danego stanowiska. Dzięki temu osoby z Polski znacznie łatwiej mogą znaleźć zatrudnienie – zauważa specjalista z firmy Seba Tour.

Jakie są zarobki w Niemczech, czy warto szukać tam pracy?

Warunki pracy za zachodnią granicą są dużo korzystniejsze niż w Polsce. Najniższa stawka godzinowa, na jaką można liczyć, wynosi około 9 euro, czyli nieco ponad 40 złotych za godzinę pracy. Miesięcznie oznacza to zarobki na poziomie 6,5 tysiąca złotych. Porównując to z minimalną płacą w Polsce, różnica w wynagrodzeniu to dużo ponad 4 tysiące złotych. Jeżeli jednak posiada się odpowiednie wykształcenie oraz zna język obcy, wówczas można liczyć na jeszcze większą pensję. Na szczególne względy mogą liczyć:

  • mechanicy,
  • specjaliści IT,
  • hotelarze,
  • analitycy,
  • budowlańcy,
  • lekarze.

Praca w Niemczech — jak wygląda  możliwość dojazdu?

Decyzja związana z podjęciem pracy w Niemczech zależy przede wszystkim od nastawienia i indywidualnej sytuacji każdej osoby. Decydując się jednak na stałą pracę w tym kraju, warto zadbać o odpowiedni transport. Dotyczy to w szczególności osób, które nie wybierają stałego pobytu za granicą, a jedynie okresowe wyjazdy z możliwością powrotu do najbliższych.

Obecnie najwygodniejszym środkiem transportu w tym przypadku są komfortowe busy. Podróżujący mogą liczyć na wygodne miejsce w pojeździe, dostęp do WiFi, czy klimatyzacji. Nie bez znaczenia są również atrakcyjne ceny. Największą zaletą tego środka transportu jest jednak możliwość odebrania ze konkretnego miejsca oraz dowiezienie do Niemiec pod wskazany adres. Dla podróżującego jest to oszczędność czasu oraz pieniędzy, jakie musiałby poświęcić na dojazdy np. z dworców kolejowych.

Decydując się na pracę w Niemczech, można liczyć na dużo korzystniejsze warunki zatrudnienia dlatego coraz więcej osób, stawia na takąż ścieżkę kariery. Dużym plusem jest znajomość lokalnego języka oraz odpowiednie wykształcenie. Dzięki temu otrzymasz znacznie lepszą posadę i wynagrodzenie.