1 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Paszportyzacja w kontekście ewidencji sieci energetycznych

Rozwiązanie w postaci nowoczesnej paszportyzacji sieci energetycznej pozwala na zarządzanie całą infrastrukturą energetyczną. Odpowiedni system wspiera wszystkie, wymagane  procesy decyzyjne dotyczące rozwoju przedsiębiorstwa i pozwala na dokładny wgląd w bieżące informacje o aktualnym stanie sieci. W dużym skrócie – dzięki paszportyzacji możliwe są szybka analiza, raportowanie oraz wykrywanie ewentualnych usterek i awarii w procesie przesyłu energii.

Jak działa system do paszportyzacji?

Rozległa infrastruktura sieci telekomunikacyjnych, energetycznych czy teleinformatycznych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie zarządzania. Kiedy poszczególne urządzenia sieciowe są zlokalizowane w różnych częściach kraju, najlepiej sprawdza się paszportyzacja. Pod tym określeniem kryje się zarówno ewidencja, jak i raportowanie danych konkretnej sieci. By wdrożyć takie rozwiązanie, trzeba jednak zainwestować w odpowiedni system do paszportyzacji.

Każde urządzenie, posiadające dokument ewidencyjny elementów sieci – paszport, może zostać włączone do systemu poprzez dokładny opis, określenie jego parametrów, a także zależności od innych urządzeń. Dzięki jednolitemu systemowi paszportyzacji, który pozwala skutecznie zapanować nad całością infrastruktury, zyskujemy wydajny i kompleksowy mechanizm, pozwalający efektywnie zarządzać siecią urządzeń – tłumaczy specjalista z FAST GIS.

Jakie są zalety paszportyzacji sieci energetycznych?

Paszportyzacja potrzebna jest wszędzie tam, gdzie infrastruktura sieci jest bardzo rozległa. To właśnie dlatego z nowoczesnego rozwiązania w tej postaci korzystają firmy telekomunikacyjne czy właśnie energetyczne. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi, osoby zarządzające siecią mają szybki dostęp do aktualnej informacji o jej stanie. System znacząco ułatwia też wykonywanie konkretnych zadań, jednocześnie gwarantując kontrolę nad całością, a nie tylko poszczególnymi elementami sieci.

Bardzo ważne w przypadku paszportyzacji sieci energetycznych jest również to, że wykorzystywane w zakresie tego rozwiązania oprogramowanie – umożliwia szybkie wykrycie ewentualnych awarii. Błyskawiczna reakcja w obliczu usterek pozwala z kolei podnieść jakość dostarczanych przez sieć usług. Polskie i zagraniczne firmy energetyczne korzystające z możliwości, jakie zapewnia paszportyzacja, optymalizując w ten sposób koszty utrzymania całej infrastruktury i dostarczając swoim klientom bezawaryjną usługę.