22 września 2017

Kategoria:
Inne

Paroprzepuszczalność bloczków z keramzytobetonu – Dlaczego jest to tak istotne?

Paroprzepuszczalność to jedna z najważniejszych cech materiałów budowlanych, z których wznosi się ściany. To od niej zależy zdolność do transportowania wilgoci na zewnątrz budynku, a tym samym komfort odczuwany przez osoby przebywające w pomieszczeniu oraz koszty jego ogrzewania. Wyjaśniamy, jakie znaczenie ma paroprzepuszczalność bloczków z keramzytobetonu.

Czym jest keramzytobeton?

Keramzytobeton to materiał powstający z mieszanki betonowej wzbogaconej o keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochłonność. Z kermazytobetonu produkuje się dwa rodzaje materiałów ściennych – bloczki oraz pustaki. Bloczki z kermazytobetonu mają w środku specjalną wkładkę, która służy jako ocieplenie. Ich atutem jest wysoka paroprzepuszczalność, która ułatwia odprowadzanie wilgoci.

Czemu odprowadzanie wilgoci jest istotne?

Ściany powinny być ciepłe i suche, ponieważ ma to znaczenie dla kosztów ogrzewania budynków oraz zapobiega zagrzybieniu ścian. Mokre ściany działają podobnie jak mokre ubranie założone na gołą skórę, sprawiając, że przy tej samej temperaturze jest nam znaczniej zimniej. Co więcej, w wilgoci lepiej rozwijają się grzyby i drobnoustroje, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Niestety, nie jesteśmy w stanie wyeliminować wilgoci z mieszkania nawet dobrą wentylacją i wietrzeniem. Około 3-5% wilgoci i tak będzie przenikać do ścian, szczególnie w okresie od października do połowy kwietnia (kiedy niemożliwe jest wietrzenie). Dlatego, każdego roku wilgoć ta musi przeniknąć przez ściany. Jeśli ściana nie jest paroprzepuszczalna, wówczas zacznie wilgotnieć. A to zagraża wzrostem kosztów energii i rozwojem grzybów.

Dlaczego keramzyt ma najlepszą przepuszczalność?

Keramzyt, dodawany do bloczków z keramzytobetonu, charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością wynikającą z jego porowatej struktury. Z dużą łatwością przepuszcza on wilgoć i wodę, a dzięki ceramicznym ściankom każdej kuleczki keramzytu, wilgoć nie ma dostępu do ich wnętrza. I właśnie dzięki temu, przez keramzytobetonowe bloczki i pustaki woda „przelewa” się jak przez sito, nie zalegając w ścianach.

Kto powinien zastosować bloczki z keramzytobetonu?

Z izolacyjnością cieplną nieoderwanie złączone zjawisko paroprzepuszczalności, ponieważ najlepszym izolatorem cieplnym jest sucha przegroda.

– Paroprzepuszczalność ściany z kermazytobetonu jest trzykrotnie wyższa niż ściany z gazobetonu i prawie siedmiokrotnie wyższa, niż w przypadku ceramiki – dodaje nasz rozmówca z firmy Keramzyt System oferującej wysokiej jakości bloczki keramzytowe.

Dzięki temu, domy o ścianach z keramzytobetonowych bloczków i pustaków umożliwiają budowę trwałego, zdrowego i ciepłego domu. Który będzie równocześnie suchy i cichy. A pamiętajmy, że ciepłe mieszkanie, z dopływem tlenu to gwarancja zdrowia dla wszystkich domowników.