17 października 2017

Kategoria:
Inne

Pałac Żaków – miejsce z historią

Przygodą ciekawszą od dalekich wypraw może być chyba tylko podróż w czasie. Kto z nas nie lubi podziwiać zabytkowych budynków i zastanawiać się nad losami osób, które przebywały w danym miejscu wcześniej? Dawne dwory i stare pałace są pełne wspomnień, a ich bogatą historię można poczuć, gdy tylko przekracza się ich progi. Jednym z takich magicznych miejsc jest Pałac w Żakowie, gdzie dziś działa luksusowy hotel.

Bezpośredni kontakt z przeszłością to niepowtarzalne doświadczenie – zauważa nasz rozmówca z Pałacu Żaków.

Coraz więcej osób żywo interesuje się historią naszego kraju, stąd też rosnąca popularność hoteli historycznych. Jednym z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce jest zabytkowy budynek dworu w Żakowie, niedaleko Mińska Mazowieckiego.

Burzliwe dzieje Pałacu Żaków

Dwór w Żakowie został wzniesiony pod koniec XIX wieku dla carskiego generała, Aleksandra Stiepanowa. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości, majątek przeszedł w polskie ręce. Nowymi właścicielami stali się Hieronim i Zuzanna Kieniewiczowie, którzy jednak szybko odsprzedali posiadłość.

Kolejnym właścicielem dworu był Maksymilian Czapek, z zawodu inżynier samochodowy, z powołania – innowator. Czapek dokonał modernizacji dworu, dobudowując w części północnej pomieszczenia kuchenne i przebudowując pozostałe wnętrza.

Jednak rodzina Czapków nie była ostatnim właścicielem dworu. W 1936 majątek znowu sprzedano. Od tego czasu budynkiem zarządzali Stefan i Zofia Pikulscy, zaś przyległe ziemie przeszły w posiadanie wspólnoty wiejskiej. Wkrótce dokonał się następny dramatyczny zwrot w historii Pałacu Żaków.

Wraz z wybuchem II wojny światowej, dwór przeszedł w ręce niemieckie. Okupacja hitlerowska odbiła się mocno na kondycji pałacu, który został wówczas doszczętnie rozgrabiony, jednak solidne mury dotrwały czasów pokoju. Wtedy budynkiem zaopiekowali się Stefan i Adela Kulkowie wraz z Zofią Pikulską.

Jednakże dwór nie pozostał długo własnością prywatną. Już w 1949 roku posiadłość, w skład której wchodził wówczas budynek z 2 hektarami otaczającej go ziemi, zakupiła Gromada Wsi Żaków. Wkrótce pałac zaadaptowano na potrzeby… szkoły podstawowej, która  działała w budynku aż do 1999 roku.

Pałac Żaków obecnie

Dzisiaj w Pałacu Żaków, który pamięta rozbiory, międzywojnie, okupację niemiecką oraz tysiące historii uczniów szkoły, znajduje się luksusowy hotel. Wspaniała architektura budynku, łącząca w sobie cechy stylu klasycystycznego i neogotyckiego, zainspirowała nowych właścicieli do stworzenia wyjątkowego obiektu, w którym goście mogą wypoczywać, obcując jednocześnie z żywym świadectwem bogatej historii regionu.