24 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Ozonowanie w dobie koronawirusa

Koronawirus zmienia świat. Nikt już nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo mikrobiologiczne i nowe procedury czystości stały się dla wielu branż nowym standardem i wraz z nadejściem pandemii wiele z firm czy instytucji zostało postawionych w stan gotowości. Chęć powstrzymania rozwoju epidemii, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo ludzi spowodowały zainteresowanie usługami takimi, jak profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń i ozonowanie.

Ozon skutecznie eliminuje koronawirusy, w tym odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 nowego wirusa SARS-CoV2, który poza organizmem człowieka może przetrwać na pościeli, powierzchniach klamki czy stołu od 2 godzin do 9 dni. Sprzyja temu niska temperatura i wilgotne środowisko. Stosowany od lat jako silny środek antyseptyczny, ozon ma zastosowanie w dezynfekcji, jako środek do usuwania bakterii, wirusów oraz grzybów. Badania dowodzą, że stosowany w niskim stężeniu można unieszkodliwić nawet 90 proc. koronawirusów w ciągu 10 godzin, skutecznie i szybko ograniczając ich transmisję.

Kiedy ozonowanie jest skuteczne?

Ozonowanie ma dziś szczególne znaczenie dla miejsc najbardziej narażonych, tj. szpitale i placówki medyczne, hotele i hostele, środki transportu miejskiego, biura, wielkopowierzchniowe sklepy czy instytucje publiczne. W ostatnim czasie firma DDD Marek Łuczak odnotowała wzrost zapotrzebowanie także na całkowitą sterylizację wynajmowanych pomieszczeń właśnie z użyciem ozonu, co ma bezwzględne zastosowanie tam, gdzie przebywała osoba zakażona.

Skuteczność ograniczenia żywotności wirusów wymaga jednak odpowiedniej techniki i koncentracji ozonu w pomieszczeniu oraz utrzymania jej na takim poziomie przez odpowiedni czas, aby gaz wypełnił wszystkie zakamarki. Zależy to w dużym stopniu od rodzaju generatora ozonu i jego możliwości technicznych. Ozon, który działa kompleksowo, sprawia, że wnika w każdą powierzchnię, jednak nie zapewnia trwałej ochrony. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie kolejnych koronawirusów, ozonowanie w niskim stężeniu należy powtarzać, pamiętając, że wydajność całego zbiegu zwiększa wilgotność powietrza.

Jakie są zalety bezpiecznego ozonowania?

  • usuwa mikroorganizmy, w tym koronawirusy i bakterie z każdej powierzchni
  • eliminuje przykre zapachy, grzyby i alergeny
  • usuwa insekty
  • jest ekonomiczne – dla podmiotów i instytucji jest to duży atut, ponieważ nie wymaga angażowania lub zatrudniania dodatkowego personelu w dezynfekcję

Jeśli decydujemy się na dezynfekcję z użyciem ozonu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach – dysponuje odpowiednim sprzętem i techniką. To gwarancja nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tym bardziej, że po użyciu ozonu pomieszczenie nie może być użytkowane przez kilka godzin – dotyczy to nie tylko ludzi, ale też zwierząt i roślin. Warto również pamiętać, że ozonowanie nie zastępuje  obowiązku mycia rąk, zachowania odległości i noszeniu maseczek w miejscach, w których przebywa wiele osób w jednym czasie.