tworzywa-sztuczne
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Oryginalne sposoby na wykorzystanie tworzyw sztucznych.

Problemem współczesnej cywilizacji jest nadmierna produkcja tworzyw sztucznych. Ponieważ plastik stał się głównym surowcem rozmaitych opakowań, skrzynek, pojemników, a także innych, otaczających nas przedmiotów, to właśnie jego przetworzenie stanowi największe wyzwanie. Oprócz standardowego recyklingu, coraz częściej szuka się alternatywnych dróg wykorzystania tworzyw sztucznych.

Recykling polega na ponownym wykorzystaniu materiałów odpadowych, w celu stworzenia z nich kolejnego produktu. I tak z plastiku najczęściej powstają opakowania, butelki, długopisy, ramy okienne z PCV, płyty termoizolacyjne, folie, a także meble ogrodowe czy nawet polarowe kurtki. Z kolei papier, stanowiący równie dużą część odpadów komunalnych, jest podstawą do stworzenia taśm ochraniających, banknotów, bandaży, filtrów do kawy czy opakowań do jajek. Ze szkła powstają kafelki oraz blaty kuchenne. A jakie są bardziej oryginalne sposoby wykorzystania tworzyw sztucznych?

Różnorodność

Nie zdajemy sobie sprawy, ile z tego, co nas otacza, powstało w wyniku przetworzenia różnych sztucznych tworzyw – zdradza pracownik skupu odpadów Recykler, z siedzibą w Szczecinie – bardzo często folie i pojemniki, wykonane z materiału o nazwie HDPE, służą do wytwarzania produktów o dużej grubości, na przykład podkładów kolejowych.

Stosuje się je również do produkcji materiałów podłogowych, elementów dróg oraz ulic, w tym barierek i słupków, a nawet wyrobów przeznaczonych dla gospodarki morskiej. Produkty takie wykazują bowiem dużą większą odporność na biodegradację w środowisku morskim, co daje olbrzymią przewagę nad drewnem.

W odzieży i dywanach

Innym oryginalnym sposobem na wykorzystanie tworzyw sztucznych jest zastosowanie ich do produkcji włókien, stanowiących następnie składniki odzieży oraz dywanów. Sprawdzają się idealnie jako ocieplenia do kurtek zimowych oraz jako podstawa produkcji pluszu, chętnie stosowanego w swetrach. Równie często stosuje się je do wyrobu dywanów. Wykładziny, wyprodukowane w ten sposób mają wiele zalet. Przede wszystkim nie ulegają odbarwieniom i nie wymagają obróbki chemicznej. Ciekawostką jest fakt, iż takie włókniny stosuje się także do izolacji dźwiękowej, do produkcji części samochodowych oraz elektrotechnicznych, a nawet elementów mebli.

Sposobów na wykorzystanie tworzyw sztucznych jest wiele, od najbardziej standardowych, takich jak plastikowe butelki, po te najbardziej wymyślne, związane ze specjalistycznymi gałęziami przemysłu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby przekonać się, jak wiele można zdziałać, odpowiednio wykorzystując sztuczne tworzywa.