13 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Odejście bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem. W tym czasie musimy zmierzyć się nie tylko ze stratą członka rodziny lub przyjaciela, ale także z szeregiem procedur i formalności. Aby móc godnie pożegnać zmarłego, należy zadbać o wiele szczegółów, o których można zapomnieć w tak trudnej osobistej sytuacji.  O czym zatem powinniśmy pamiętać, organizując pogrzeb bliskiej osoby?

Konieczne formalności

Podstawowym dokumentem, bez którego nie można poczynić następnych kroków, jest karta zgonu. Jest to dokument wystawiany przez lekarza wezwanego do zmarłego w domu lub w przypadku śmierci w szpitalu, przez lekarza opiekującego się pacjentem. Od momentu wystawienia karty zgonu należy odebrać ciało zmarłego ze szpitalnej kostnicy. W tym celu należy skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym, którego pracownicy przewiozą ciało do zakładowej lub miejskiej kostnicy.  Następnym krokiem powinno być powiadomienie urzędu stanu cywilnego o śmierci. Zobowiązani są do tego członkowie rodziny, współlokatorzy, świadkowie śmierci lub szpitalna administracja. Do urzędu należy dostarczyć zarówno kartę zgonu jak i dowód osobisty zmarłego. Na podstawie tych dwóch dokumentów sporządzony zostanie akt zgonu. Dzięki temu dokumentowi będzie można uregulować sprawy spadkowe i  zabiegać o zasiłek pogrzebowy. Za odpowiednią opłatą, w każdej z tych czynności może pomóc wybrany zakład pogrzebowy, odciążając rodzinę zmarłego.

Zakład pogrzebowy i przebieg uroczystości

Do wybranego zakładu pogrzebowego należy dostarczyć szereg dokumentów: kartę zgonu, zanim znajdzie się w urzędzie stanu cywilnego, swój dowód osobisty, legitymację ZUS osoby zmarłej oraz jej akt urodzenia lub małżeństwa. O następny krok zapytaliśmy naszego eksperta z zakładu pogrzebowego Anioł:

 Gdy wszystkie formalności są już załatwione, należy zadbać o każdy szczegół uroczystości. Zakłady pogrzebowe posiadają szeroką ofertę, dzięki której każdy będzie mógł zapewnić swoim bliskim piękne pożegnanie. Naturalnie najpierw należy ustalić datę pogrzebu, bądź kremacji. Następnie wybieramy miejsce spoczynku zmarłego oraz formę pogrzebu. Zależnie od wiary zmarłego pogrzeb może być zarówno w obrządku religijnym jak i świeckim.  Jeśli rodzina zmarłego zdecyduje się na rozszerzone usługi, może ona liczyć na przygotowanie i ubranie zmarłego, dobór wieńców, transport ciała na uroczystość oprawę muzyczną oraz wydrukowanie klepsydr.

Po samym pogrzebie sporządzony zostaje akt w księdze zmarłych. Rodzina zmarłego może również zdecydować się na organizację stypy. Pomoc w jej organizacji również znajduje się w ofercie niektórych zakładów pogrzebowych. Pożegnanie najbliższej osoby jest wyjątkowo trudnym przeżyciem, jednak obecnie zakłady pogrzebowe wkładają coraz więcej wysiłku w odciążanie pogrążonej w żałobie rodziny.