21 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w naszym życiu. Niestety, trudnym emocjom towarzyszy konieczność załatwienia wielu formalności oraz zorganizowania pogrzebu. Przede wszystkim, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów oraz stresu, wybierzmy dobry, renomowany zakład pogrzebowy, który w dużej mierze pomoże nam w należytej organizacji pochówku. Jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

Chociaż wiele spraw, związanych z pogrzebem załatwimy za pośrednictwem zakładu pogrzebowego, pewne formalności będziemy musieli załatwić osobiście. Sprawdź organizację pogrzebu krok po kroku.

Formalności

Zanim  przystąpimy do organizacji pogrzebu, będziemy potrzebowali karty zgonu. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, wyda ją lekarz. Jeśli śmierć nastąpiła w domu, będziemy zobligowani do wezwania lekarza, który taką kartę wystawi.

Inne dokumenty, które powinniśmy skompletować przed organizacją pogrzebu, to dowód tożsamości denata, świadectwo pracy bądź ostatni odcinek renty lub emerytury.

Kolejny etap formalności to zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zasiłek pogrzebowy, przysługujący rodzinie oraz bliskim. Wniosek o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego, mającego na celu pokrycie kosztów pogrzebu składa się w ZUS, w oddziale zgodnym z miejscem zamieszkania osoby zmarłej. Pamiętajmy także, aby zgon bliskiej osoby zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od daty śmierci. Tam, przedstawiając kartę zgonu, otrzymamy akt zgonu, niezbędny do podjęcia dalszych kroków.

Wybór zakładu pogrzebowego

Równolegle z załatwieniem niezbędnych formalności, powinniśmy skupić się na wyborze właściwego zakładu pogrzebowego, zajmującego się kompleksową organizacją pogrzebu. Warto zasięgnąć opinii zarówno w Internecie, jak i wśród znajomych. Jednym z bardziej renomowanych zakładów pogrzebowych jest zakład Usługi Pogrzebowe J.Z. Kiełbaska. Klienci podkreślają niezwykły profesjonalizm jego pracowników, dyskrecję oraz udzielanie przez nich psychicznego wsparcia.

Ważne, aby do takiego zakładu zadzwonić jak najszybciej po stwierdzeniu zgonu; ciało powinno zostać bowiem jak najszybciej przewiezione do chłodni.

Wizyta w zakładzie pogrzebowym

Kolejne szczegóły, związane z dalszą organizacją pogrzebu, ustalane są w zakładzie pogrzebowym. Najpierw ustalany jest dogodny termin kremacji lub pochówku ciała. Jest to również moment wyboru nagrobka, napisu, ewentualnego portretu na nim czy dodatkowych elementów, takich jak krzyż, pomnik lub płaskorzeźba.

Kolejny krok to wybór trumny; jej wielkości, materiału, z którego ma być wykonana oraz materiału, jakim ma zostać wyścielona w środku. Profesjonalny zakład pogrzebowy J.Z. Kiełbaska pomoże pomoże także w wyborze kwiatów oraz wieńców pogrzebowych. Zaproponuje wieńce z kwiatów prawdziwych lub sztucznych, przepasane szarfą z odpowiednim napisem pożegnalnym.