6 września 2019

Kategoria:
Inne

Organizacja pogrzebu. Etapy postępowania

Strata bliskiej osoby to moment szczególnie trudny i bolesny w życiu każdego człowieka. W takich chwilach bliscy zmarłego muszą zmierzyć się z pustką, smutkiem, zagubieniem i wieloma innymi emocjami. Bardzo często dochodzi do tego także konieczność zorganizowania uroczystości pogrzebowych. Nie zastąpiona w takich chwilach jest pomoc domu pogrzebowego, którego pracownicy z szacunkiem i taktem pomogą przeprowadzić wszystkie etapy pochówku bliskiej osoby.

Formalności, których należy dopełnić po śmierci bliskiej osoby

Choć śmierć jest wpisana w życie każdego człowieka jej moment zawsze jest trudnym doświadczeniem dla bliskich i krewnych zmarłego. Poza bólem i smutkiem po stracie kogoś, muszą jeszcze zmierzyć się z dopełnieniem procedur, które umożliwią godny pochówek zmarłego. Formalności, które musimy załatwić przed zgłoszeniem się do firmy pogrzebowej, przybliża przedstawiciel Domu Pogrzebowego Gąsowski:

Najważniejszym dokumentem, który otwiera  drogę do rozpoczęcia organizacji uroczystości pogrzebowych jest karta zgonu osoby zmarłej. W przypadku, jeśli śmierć nastąpiła w domu konieczne jest wezwanie pogotowia bądź lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi kartę zgonu. Gdy osoba umiera w szpitalu kartę zgonu wypełnia lekarz opiekujący się pacjentem. Kolejnym krokiem jest kontakt z domem pogrzebowym, który na życzenie rodziny zajmie się wszystkim, co niezbędne w organizacji uroczystości pogrzebowych. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy pomogą w doborze trumny lub urny, jeśli ciało ma zostać poddane kremacji. Rodzina zmarłego musi jeszcze uzyskać akt zgonu. Jest on wystawiany na podstawie karty zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego w miejscowości, gdzie nastąpiła śmierć.

Zakres usług domu pogrzebowego

Wybór odpowiedniej firmy pogrzebowej, która zorganizuje ostatnią drogę zmarłego znacznie odciąży rodzinę od obowiązków czuwania nad przygotowaniami do uroczystości pogrzebowych. W zależności od oczekiwań rodziny firma może przeprowadzić wszystkie etapy organizacji pogrzebu począwszy od odebrania ciała z kostnicy, a na dostarczeniu wiązanek i wieńców pogrzebowych oraz zapewnieniu oprawy muzycznej kończąc. Powierzając organizację uroczystości pogrzebowych firmie z długoletnią tradycją i profesjonalnym zapleczem technicznym oraz pracownikami, których charakteryzuje empatia, takt i zrozumienie mamy pewność, że trudny moment pożegnania ze zmarłym odbędzie się w podniosłej i godnej atmosferze, jaka powinna towarzyszyć takiej chwili. Warto także zauważyć, że Dom Pogrzebowy Gąsowski zapewnia rodzinie oraz osobom chcącym pożegnać zmarłego możliwość skorzystania z obszernych kaplic oraz bezpłatnego parkingu.