2 października 2017

Kategoria:
Inne

Oprawy LED dla przemysłu. Czym się kierować przy wyborze?

Technologia oświetleniowa LED jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle. O jej walorach użytkowych decyduje nie tylko oszczędność energetyczna, ale też możliwość ciągłego oświetlania obszarów fabrycznych – poszczególnych sekcji hal, linii montażowych, pojedynczych maszyn itd. – bez wywoływania szkodliwego efektu stroboskopowego. O czym pamiętać przy doborze opraw LED-owych?

Planując zakup opraw LED dla hali przemysłowej, powinniśmy zapoznać się z informacjami o obiekcie oraz szczegółową specyfikacją techniczną lamp, które mają być zamontowane w danym miejscu. Bardzo dużą rolę odgrywa opinia projektanta dbającego o to, by oprawy oświetleniowe spełniały najwyższe standardy pod względem wydajności i ekonomii.

Rozpoznanie obiektu

Zbierając informacje o hali produkcyjnej, należy zainteresować się takimi danymi jak: wymiary hali, rozlokowanie maszyn i reszty sprzętu roboczego, rozmieszczenie stref oraz układów komunikacji (to one są zazwyczaj najbardziej doświetlone).

Od wysokości obiektu zależy m.in. moc modułów LED. Trzeba też zadbać o odpowiednią optykę modułu świetlnego, uwzględniając położone w pobliżu obiekty. Rozmieszczenie maszyn ma szczególne znaczenie dla oświetlania poszczególnych sektorów. Często bowiem bywa tak, że klient życzy sobie doświetlenia konkretnych stref pracy. Przed umiejscowieniem oprawy, warto sprawdzić wymiary maszyn i określić, czy wykonanie danego oświetlenia jest w ogóle możliwe – objaśnia ekspert hurtowni elektroinstalacyjnej Elektrotek z Wrocławia, Opola i Kluczborka.

Parametry opraw LED

W parze ze szczegółowym audytem hali, należy przejrzeć dostępne oferty lamp przemysłowych LED. Do podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, należą m.in.: moc, strumień świetlny, temperatura barwowa, rodzaj LED-ów i jakość zasilacza. Moc to czynnik energooszczędności i główny parametr, którzy przesądza o użyteczności opraw LED dla przemysłu. Strumień świetlny (w lm/W) pozwala oszacować, czy dana oprawa jest w stanie skutecznie poradzić sobie z doświetleniem określonych obiektów. Temperatura barwowa ma znaczenie głównie dla komfortu pracy – ciepłe światło o niższej temperaturze jest o wiele przyjemniejsze dla ludzkiego oka. Rodzaj diod i jakość zasilacza przesądzają o tym, czy oprawy oświetleniowe będą funkcjonowały bez żadnych przeszkód i usterek.

Opinia projektanta

Oprawy LED nie powinny stać w sprzeczności z założeniami projektowymi obiektu. Muszą też spełniać normy oświetleniowe, określone dla danego budynku. Z tego względu konieczna jest opinia wykwalifikowanego projektanta. Ocenia on oprawy (niekiedy również sam je dobiera), biorąc pod uwagę kryteria bezpieczeństwa i warunki pracy w obiekcie przemysłowym. Ważna jest współpraca z klientem i wsłuchiwanie się w oczekiwania. Dzięki temu, oświetlenie z hurtowni elektroinstalacyjnej spełnia wszelkie standardy użytkowe.