praca dyplomowa
21 marca 2018

Kategoria:
Inne

Oprawianie prac dyplomowych. Co warto wiedzieć?

Praca dyplomowa to największe wyzwanie dla większości studentów – zaczyna się od wyboru promotora i ustalenia z nim właściwego tematu, zdobycie sprawdzonej wiedzy i złożenie przygotowanych przez nas materiałów w spójną całość. Zależy nam na temacie ciekawym, który naprawdę nas zainteresuje i wciągnie. Znacznie przyjemniej tworzyć treści o czymś, co lubimy i uważamy za warte uwagi. Powinniśmy zadbać o rzetelne treści, a także o formę naszej pracy. Powinna być estetyczna, przejrzysta, najlepiej bogata w schematy, rysunki, czy zdjęcia, jeśli tematyka na to pozwala. Bardzo istotna jest także oprawa prac dyplomowych – musi być schludna i zgodna z wytycznymi uczelni, jeśli takowe są. Na czym polega oprawianie prac dyplomowych i jakie inne usługi może dla nas świadczyć firma, którą często potocznie nazywamy „punktem ksero”?

Metody oprawiania prac dyplomowych

Istnieją trzy popularne metody oprawiania dokumentów: twarde oprawy kanałowe, miękkie oprawy kanałowe i bindowanie. Najpopularniejsza metoda oprawy prac dyplomowych (licencjackich, magisterskich, inżynierskich, doktorskich), a także niektórych ważnych dokumentów, są twarde oprawy kanałowe. Można się z nimi spotkać na przykład w przypadku aktów notarialnych. Mogą być wykonywane w różnych kolorach, w zależności od oferty – mówi nam przedstawiciel PROOFICE – Cyfrowej Drukarni Osiedlowej z Wrocławia.

Oprawy są dobierane indywidualnie do objętości pracy, a także gramatury papieru. Miękkie oprawy kanałowe również są czasem wykorzystywane do oprawiania prac dyplomowych, czasem także prac zaliczeniowych, sprawozdań, czy raportów. W firmach oprawia się w nie także rozliczenia finansowe, audyty, czy akty prawne. Miękka oprawa tego typu ma przezroczystą okładkę z przodu, z tyłu znajduje się tektura. Kolejna metoda to bindowanie – wspominamy o nim, choć rzadko wykorzystywane są do oprawiania prac dyplomowych. Na uczelniach oprawia się w ten sposób projekty, czy prace zaliczeniowe, o ile wykładowca nie ma innych wymagań. Kartki są spinane plastikowym (rzadziej metalowym), spiralnym grzbietem.

Na jakie usługi możemy jeszcze liczyć?

Punkty, które oferują oprawianie prac dyplomowych, świadczą zazwyczaj także inne usługi. Na pierwszym miejscu są oczywiście wydruki i kserokopie, stąd takie miejsca nazywamy czasem „drukarniami”, czy „punktami ksero”, choć lepiej byłoby powiedzieć, że to firmy oferujące kompleksowe usługi poligraficzne. W takim miejscu możemy też zeskanować dokumenty, czy zdjęcia, skorzystać z usługi laminowania – zanim wybierzemy odpowiednie miejsce, warto przejrzeć dokładnie ofertę.