oprawa prac dyplomowych
8 grudnia 2021

Kategoria:
Inne

Oprawa prac dyplomowych krok po kroku

Oprawianie prac dyplomowych to usługa poligraficzna, która cieszy się na rodzimym rynku sporą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ wiele osób w Polsce studiuje, a zwieńczeniem edukacji wyższej jest właśnie obrona pracy pisemnej. Ale w jaki sposób odbywa się realizacja takiego projektu? Co warto wiedzieć na temat usługi oprawiania prac licencjackich, inżynierskich czy magisterskich?

Czym różni się oprawa pracy dyplomowej od „zwykłej” oprawy dokumentów?

Oprawa dokumentów to jedna ze standardowych usług oferowanych przez drukarnie i pracownie poligraficzne. Szczególnym jej rodzajem jest jednak oprawa prac dyplomowych.

Zwykle wymaga się, aby taki typ oprawy był bardziej elegancki od „zwykłego”. Chodzi przecież o zwieńczenie wieloletniej pracy nad tekstem dającym wykształcenie wyższe. Nie bez znaczenia będzie też oczywiście trwałość otrzymanego projektu.

Osoby zgłaszające się do specjalistów, na przykład do Drukarni PrintShop Kuźnia Wrocław, wymagają, by ich praca była znajdowała się w twardej oprawie. To tak zwana oprawa introligatorska.

Dodatkowym urozmaiceniem jest złote wytłoczenie z napisem „Praca licencjacka”, „Praca magisterska” itd. Niekiedy istnieje też opcja wytłoczenia logo uniwersyteckiego na okładce.

Zawsze w twardej oprawie?

Nie zawsze jest jednak wymagana aż tak oficjalna wersja pracy dyplomowej. Niekiedy sekretariaty i dziekanaty wymagają po prostu zwykłej, zbindowanej wersji i drukowanych dwustronnie kartek.

Najczęściej jednak taka oprawa przewidziana jest do celów archiwizacyjnych, a nie reprezentacyjnych. Przyjęło się, że na przykład promotorom i bliskim osobom wręcza się warianty w twardej oprawie.

Jakie są możliwości, jeśli chodzi o drukowanie prac dyplomowych?

Gdy mowa o drukowaniu prac dyplomowych, jest wiele wariantów do wyboru. W praktyce jednak wszystko zależy od oferty danej drukarni.

Oprawa prac dyplomowych może obejmować na przykład oprawę miękką klejoną, czyli bez elementów metalowych, w zróżnicowanych wariantach kolorystycznych. Jeśli klient decyduje się na twardą oprawę introligatorską, może otrzymać profesjonalną oprawę zaciskową lub klejoną z twardymi okładkami. Także jeśli chodzi o rodzaj i barwę wytłaczanych napisów, wybór jest spory.

Jak widać, przyszli absolwenci mają w czym wybierać. Kluczem do sukcesu będzie oczywiście wybranie odpowiedniej drukarni, która sprosta ich oczekiwaniom.