24 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Okładzina klinkierowa na elewację. Połączenie tradycji i nowoczesności

Zadaniem elewacji jest ochrona budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem czynników atmosferycznych. Poza funkcją praktyczną, elewacja w pierwszym rzędzie pełni funkcję dekoracyjną. Możliwości wykończenia elewacji jest wiele. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z materiałów elewacyjnych: płytkom klinkierowym, które łączą tradycję z nowoczesnością.

Płytki klinkierowe  Haaksbergen z holenderskiej manufaktury Elastolith

Elastolith to holenderska manufaktura, która od wielu lat produkuje jedyną w swoim rodzaju mineralną płytkę klinkierową o szerokim zastosowaniu. Od wielu lat sposób produkcji nie zmienił swojej formy, a same płytki cieszą się ogromną popularnością wśród architektów, deweloperów oraz osób prywatnych. Do wytwarzania używane są wyłącznie naturalne komponenty – piasek kwarcowy i najlepszej jakości żywice. Piasek kwarcowy stanowi 93% zawartości płytek. Są one barwione są w masie, natomiast przebarwienia i nierówności powierzchni wykonywane są ręcznie od wielu lat. Dzięki takiej formie produkcji zyskujemy niepowtarzalne wzory i wyjątkowy charakter każdej płytki. Płytki mogą być barwione na sporą ilość kolorów, a do tego jest możliwość samodzielnego stworzenia własnej barwy. Dzięki temu można uzyskać niepowtarzalny efekt, z idealnym odwzorowaniem chociażby przepaleń czy przebarwień, a także odwzorować na przykład wygląd kilkusetletniego muru. Płytki Haaksbergen dają nieograniczone możliwości aranżacyjne elewacji, a dodatkowo są bardzo proste w montażu.

Łatwy montaż i dodatkowe korzyści

Montaż płytek klinkierowych Haaksbergen jest bardzo szybki i łatwy. Potrzebujemy do niego tylko płytek i specjalnego kleju. Kładzenie płytek nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi, dodatkowej fugi (klej przeznaczony do płytek pełni jednocześnie funkcję fugi) i impregnacji zabezpieczającymi środkami. Sam system jest bardzo lekki, co umożliwia jego montaż bezpośrednio do docieplenia – bez użycia kosztownych wzmocnień. Jak wyglądają w praktyce elewacje z płytek klinkierowych, możemy podejrzeć na stronie dystrybutora Haaksbergen, gdzie znajdziemy też wiele wskazówek – zarówno dla osób prywatnych, jak i dla architektów.

W przypadku elewacji producent zaleca montaż od góry ściany, przez co cała ściana pozostaje czysta. Płytki klinkierowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, bez dodatkowej impregnacji i zabezpieczenia. Niewielka grubość płytek i lekka waga umożliwiają bezproblemowy montaż zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.