26 października 2017

Kategoria:
Inne

Ogrzewanie jakim materiałem opałowym jest najbardziej opłacalne?

Ekogroszek to jeden z materiałów opałowych, na którego temat przez lata krążyło wiele mitów. Zwolennicy innych rozwiązań przekonywali, że jest to rozwiązanie drogie i kompletnie nieopłacalne. Wszystko przez to, że większość ludzi wciąż kupuje węgiel, surowiec sprawdzony przez lata i bardzo popularny w Polsce ze względu na nasze zasoby z Górnego Śląska. Niewiele z tych osób, które odradzają wybór ekogroszku, wie, czym on właściwie jest i na czym polega istota ogrzewania domu tym paliwem. Aby zrozumieć fenomen ogrzewania ekogroszkiem, należy lepiej poznać ten rodzaj paliwa. Przygotowaliśmy krótki artykuł, który być może przekona sceptyków do ekogroszku.

Czym właściwie jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które uzyskiwane jest z popularnego dla wszystkich węgla kamiennego albo z węgla brunatnego. Palimy nim w specjalnie skonstruowanych kotłach. W czasie spalania powstają bardzo niewielkie ilości siarki. Co to dla nas oznacza w praktyce? W kotle nie gromadzi się zbyt duża ilość popiołu, co niewątpliwie jest plusem. Aby przekonać się, czy ekogroszek będzie dla nas rozwiązaniem opłacalnym, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii – tylko wtedy będziemy mieć do czynienia z miarodajnym badaniem wydajności paliwa. Jakie to kwestie? Przede wszystkim nasze indywidualne preferencje, a więc określenie potrzeb grzewczych w domu lub mieszkaniu. Moc kotła powinna być dopasowana do naszego zapotrzebowania – bezcelowy jest zakup dużego kotła do ogrzewania niewielkiego mieszkania, ponieważ moc kotła nie zostanie w pełni wykorzystana, a my wydamy niepotrzebnie więcej pieniędzy na paliwo. Zbyt mały kocioł z kolei nie ogrzeje w pełni naszych pomieszczeń. Wybierając kocioł, powinniśmy sprawdzić, jak długa jest jego gwarancja i czy dostęp do serwisu technicznego nie będzie problematyczny. Serwis techniczny będzie dla nas ustawiał sterowniki i regulował urządzenie, więc należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Jakie są zalety ekogroszku?

Ekogroszek jest paliwem, które posiada wiele zalet. Poza wspomnianą niską zawartością siarki ekogroszek to paliwo wysokoenergetyczne, pod warunkiem, że pochodzi ze sprawdzonego źródła. Najbardziej opłacalne jest ogrzewanie ekogroszkiem polskim i czeskim. Możemy znaleźć różne oferty tańszego ekogroszku niewiadomego pochodzenia, jednak jego zakup jest kompletnie nieopłacalny – mówi nam przedstawiciel składu opału Ekogroszekcentrum z Długołęki.

Cena świadczy o jakości, paliwa w podejrzanie niskiej cenie zawsze mają niską kaloryczność, przez co są mało wydajne. W porównaniu z ogrzewaniem na olej opałowy, czy gaz ziemny, ogrzewanie domu kotłem na ekogroszek wypada bardzo korzystnie i pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 40%. Jeśli więc stoimy przed wyborem instalacji do domu, czy mieszkania, albo nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego ogrzewania, naprawdę warto rozważyć wybór ogrzewania na ekogroszek.