11 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Ogrodzenie jako element małej architektury

Budowa wymarzonego domu jest sporym i ważnym przedsięwzięciem. Nie należy jednak zapominać o równie istotnej kwestii, jaką jest ogrodzenie domu. Jeszcze do niedawna jego głównym zadaniem było wyłącznie odseparowanie się od nieproszonych gości. Obecnie ogrodzenia określa się elementami małej architektury, które wpływają na prezencję całej działki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich projektowaniu.

Jakie ogrodzenie wybrać do swojego domu?

Planując budowę ogrodzenia należy pamiętać, że jest ono swego rodzaju wizytówką całej działki i uzupełnieniem domu. To także poważna i kosztowna inwestycja na długie lata, dlatego taka decyzja powinna być przemyślana. Wybór rodzaju ogrodzenia może być trudny, tym bardziej że producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań. Jednak typami, które cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością są konstrukcje:

  • murowane z bloczków,
  • gabionowe.

Ogrodzenie z bloczków betonowych to solidne i trwałe rozwiązanie. Z łatwością można dopasować jego wysokość do obowiązujących norm, a dodatkowo gwarantuje ono dużą swobodę przy wyborze przęseł. Składa się częściowo z metalowych elementów, do których zalicza się przede wszystkim bramę, czy furtkę. Natomiast samo dbanie o jego nienaganny stan jest proste i nie zajmuje wiele czasu – podkreśla ekspert z firmy BOJAN Ogrodzenia.

Czym jest ogrodzenie gabionowe i co wpływa na jego popularność?

Ogrodzenie gabionowe jest jednym z bardziej specyficznych rozwiązań, na jakie można się zdecydować. Podstawą jego konstrukcji są specjalnie dopasowane stalowe kosze, które nazywa się również gabionami. To właśnie od nich konstrukcja wzięła swoją nazwę. Osadzone kosze wypełnia się różnym kruszywem – w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Najczęściej w tym przypadku pojawia się:

  • granit,
  • marmur,
  • żwir,
  • kostka brukowa.

Kosze gabionowe można wypełnić również innym materiałem. Często stosuje się między innymi korę drzew, czy łodygi bambusa. Możliwości łączenia materiałów jest wiele i wszystko zależy w głównej mierze od projektu i oczekiwanego efektu.

Wykonanie ogrodzenia gabionowego jest stosunkowo proste. Jego główną zaletą jest możliwość praktycznie dowolnej aranżacji. Zdarzają się projekty, które dodatkowo obkładane są warstwą gleby — wówczas można na niej sadzić rośliny.

Nowoczesne rozwiązania w ogrodzeniach gabionowych

Ogrodzenia gabionowe dają możliwość wprowadzenia ciekawych i praktycznych rozwiązań na działce. Jednym z nich może być np. zaprojektowanie śmietnika wkomponowanego w ogrodzenie. To skutecznie niweluje problem jego umiejscowienia na posesji. Położenie kosza na śmieci ma znaczenie ze względu na prawo budowlane. Dlatego większość projektów uwzględnia go w narożnych obszarach działki – jak najdalej od furtki wejściowej. Wkomponowany w ogrodzenie ma przeważnie dwa wejścia – pierwsze dla właścicieli pozwalające na wyrzucanie odpadów i drugie od zewnętrznej strony dla służb odbierających nieczystości.