odziez bhp
28 stycznia 2016

Kategoria:
Inne

Odzież BHP. Czy warto w nią inwestować?

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, na co dzień powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W niektórych miejscach – takich jak place budowy, warsztaty, laboratoria czy duże zakłady produkcyjne wykorzystujące maszyny – są one szczególnie istotne i pozwalają zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia. Jednym z najważniejszych punktów regulaminów BHP jest stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej.

Po co jest potrzebna odzież BHP?

Ubrania robocze posiadają wiele cech, które różnią je od zwykłej, codziennej odzieży, i czynią z nich najlepszy wybór dla osób pracujących w niebezpiecznych warunkach. Najważniejszą z nich jest wysoka wytrzymałość na zniszczenia. Większość obecnych w sprzedaży kurtek lub spodni BHP szyta jest z tkaniny składającej się w 65% z poliestru. Poliester to syntetyczny materiał, który odznacza się dużą rozciągliwością i sprężystością, szybko schnie i jest bezpieczny dla alergików. Gruba warstwa poliestru w doskonały sposób chroni przed najpowszechniejszymi obrażeniami, jakich możemy doznać podczas pracy w niebezpiecznym środowisku – skaleczeniami, zadrapaniami i oparzeniami. Podobne pod względem wytrzymałości są buty, często wykonywane z grubej skóry i tworzyw sztucznych. Kolejnym plusem specjalistycznej odzieży roboczej jest fakt, że gwarantuje ona większą wygodę w trudnych warunkach niż zwykłe ubrania. Takie jest na przykład lekkie i elastyczne obuwie, które nie ogranicza swobody ruchów, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru bieżnika, podeszwy zapewniają stabilność na śliskim i miękkim podłożu.

Specjalistyczna odzież BHP

Niektóre z zawodów o podwyższonym ryzyku wymagają specjalnego wyposażenia ochronnego. Do takich sprzętów zaliczyć możemy mocne kaski, okulary oraz maski robocze i spawalnicze, chroniące głowę i twarz przed urazami, których można doznać np. na placu budowy. Podczas pracy w zapylonym środowisku lub z toksycznymi materiałami, na szczególne niebezpieczeństwo narażony jest nasz układ oddechowy. Możemy go ochronić i ustrzec się przed dolegliwościami takimi, jak astma, stosując odpowiednie maski chroniące nos i usta.

Jak się okazuje, odzież BHP jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej osoby, która pracuje w niebezpiecznym środowisku. Im wyższa jakość ubrania, tym lepsza ochrona naszego ciała przed obrażeniami, a zarazem większy komfort pracy – dlatego warto w nią zainwestować i mieć pewność wysokiego bezpieczeństwa. Szeroki wybór ubrań BHP znajdziesz w sklepie Zamet.

Tagi: , ,