nasiona marihuany
26 września 2020

Kategoria:
Inne

Odpowiednie warunki przechowywania świeżych nasion konopi

Nasiona konopi są żywymi organizmami i trzeba wiedzieć, jak je przechowywać, aby nie straciły swych niezwykłych właściwości. Do czasu, aż nie zostaną wysiane, pozostają w stanie wegetatywnym. Nawet, jeśli nabyte przez nas nasiona mają być tylko uzupełnieniem kolekcji i nie będą przeznaczone do hodowli, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Jak więc prawidłowo przechowywać świeże nasiona, także w warunkach domowych?

Wpływ prawidłowego przechowywania na nasiona konopi

Zanim nasiona trafią w nasze ręce, przechowywane są w tzw. seedbankach, inaczej bankach ziaren lub sklepach z nasionami konopi. Ich zadaniem jest utrzymanie ziaren w najlepszej kondycji. Dzięki prawidłowemu przechowywaniu ziarna, które docierają do nas, zachowują swój wigor oraz całkowitą zdolność do wytworzenia korzenia i wykiełkowania rośliny. Przechowywane są w bezszronowych i wentylowanych lodówkach, w których temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 5 stopni Celsjusza, a wilgotność nie przekracza 10%. Dzięki temu ziarna mają prawidłową kiełkowalność, która wynosi ponad 90% i wykiełkowanie powinno nastąpić w ciągu 2 do 3 dni od zasiania.

Wrogowie nasion konopi – wilgoć, temperatura, światło

Nasiona konopi są niezwykle silne i trwałe – zauważa nasz rozmówca ze sklepu panpestka.plJednak aby cieszyły się długoletniością, należy zapewnić im warunki możliwie zbliżone do tych, jakie miały w seedbanku”.

Kluczowa dla zdrowia ziaren marihuany jest wilgotność, która powinna wynosić nie więcej niż 10%. Nasiona powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby zapobiec przedostawaniu się do nich wilgoci. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia nasion, zainicjowania kiełkowania lub powstania pleśni. Można się wspomóc pochłaniaczami wilgoci, takimi jak żel w saszetkach czy ryż.

Następną istotną kwestią jest odpowiednia temperatura, wynosząca od 6 do 8 stopni Celsjusza. Doświadczeni kolekcjonerzy proponują, aby trzymać nasiona w lodówce, gdzie jesteśmy w stanie im taką temperaturę zapewnić. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że materiał genetyczny obumrze, a ziarna wyschną. Ponadto zarówno nasiona konopi, jak i każde inne, bardzo źle znoszą wahania temperatury. Jeżeli nie posiadamy osobnej lodówki, przeznaczonej tylko do przechowywania kolekcji, należy uważać, aby nie otwierać lodówki zbyt często i na długo.

Ostatnią rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, jest to, aby ziarna nie były wystawione ani na światło słoneczne, ani sztuczne. Światło jest bodźcem, który silnie pobudza nasiona do kiełkowania i wzrostu, gdy dostaną, chociaż odrobinę wilgoci. Trzymanie ich w zacienionym lub zamkniętym miejscu, jak np. szuflada, może zatrzymać proces kiełkowania.

Dbając należycie o nasiona, dbasz o kolekcję

Każdy kolekcjoner powinien zastosować się do powyższych wskazówek, jeśli chce jak najdłużej cieszyć się swoją kolekcją. Odpowiednio przechowywane nasiona mogą przetrwać nawet do 10 lat, jednak jeśli je zaniedbamy, już po 3 miesiącach będą się nadawały jedynie do wyrzucenia.