21 maja 2020

Kategoria:
Inne

Od czego zależy cena szamba ekologicznego?

Szambo jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanym kiedy nie ma możliwości przyłączenia obiektu do zbiorczej kanalizacji. Jest również doskonałym rozwiązaniem, kiedy ze względu na niewielką ilość ścieków nie opłaca się budowa przydomowej oczyszczalni. Cena szamba ekologicznego zależna jest od kilku czynników: rodzaju, wielkości oraz wyposażenia dodatkowego.

Każdy dom, obiekt usługowy, handlowy lub inny ma obowiązek odprowadzania ścieków do zbiorczej kanalizacji lub odpowiedniego ich składowania i wywozu. Z tego względu, jeśli nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizy stosuje się inne rozwiązania: szamba tradycyjne, ekologiczne lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a w zależności od potrzeb cena budowy oraz eksploatacji może się różnić. Przyjrzyjmy się cenom szamb ekologicznych i sprawdźmy, od jakich czynników są zależne.

Szambo ekologiczne – czym różni się od tradycyjnego szamba?

Szambo jest zazwyczaj bezodpływowym zbiornikiem. Raz na jakiś czas, w zależności od ilości produkowanych ścieków konieczne jest opróżnianie przy pomocy wozu asenizacyjnego. Jest to wciąż jedno z popularniejszych rozwiązań stosowanych przy braku możliwości odprowadzania ścieków do zbiorczej kanalizacji. Szambo ekologiczne różni się od klasycznego szamba tym, że posiada możliwość oczyszczania ścieków za pomocą drenażu rozsączającego. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w oczyszczalniach proces oczyszczania ścieków zachodzi w dwóch odrębnie wydzielonych sekcjach. Oczyszczanie beztlenowe odbywa się w osadniku gnilnym, gdzie ścieki przepuszczane są przez specjalny filtr. Po wstępnym oczyszczeniu ścieki kierowane są do drenażu rozsączającego, w którym zachodzi oczyszczanie tlenowe. W efekcie powstają ścieki, które nie powodują zanieczyszczenia wód gruntowych. Tego typu szambo, w przeciwieństwie do oczyszczalni nie wymaga obsługi i nie zużywa prądu.

Wielkość szamba ekologicznego

Cena szamba ekologicznego zależy głównie od jego wielkości. Im więcej użytkowników i większa ilość ścieków na dobę, tym większa pojemność szamba. W przypadku szamb ekologicznych producenta oczyszczalni i szamb, firmy EKO-BIO, cena za dwukomorowy zbiornik o pojemności 2500 litrów wynosi 3200 zł. Jest to rozwiązanie idealne dla maksymalnie pięciu użytkowników i produkcji ścieków do 830 litrów na dobę. W przypadku większych pojemności cena wzrasta, w zależności od wielkości zbiornika. W przypadku większych pojemności wyższa jest również cena samego montażu.

Rodzaje szamb

Zbiorniki na ścieki występują nie tylko w różnych rozmiarach, ale są również wykonane z odmiennych materiałów. Zazwyczaj występują w formie zbiorników stworzonych z mieszanki żelbetonowej lub tworzywa sztucznego. Szambo betonowe ma wiele zalet, wśród nich niższą cenę, jednak ze względu na dużą masę montaż może być kłopotliwy – nie na każdą posesję może wjechać duży ciężarowy samochód, na dodatek z kilkutonowym zbiornikiem na pokładzie. Z tego względu często lepszym wyborem jest szambo wykonane z wytrzymałego plastiku lub na przykład laminatu poliestrowo-szklanego. Niestety cena zakupu i montażu szamba plastikowego jest wyższa, jednak czasami jest to jedyne rozwiązanie.

Wyposażenie dodatkowe

Cena szamba ekologicznego jest również zależna od wyposażenia dodatkowego, na które się zdecydujemy. Podobnie jak w przypadku montażu cena zwiększa się wraz z pojemnością zbiornika. Do drenażu rozsączającego większych szamb potrzebne jest więcej metrów bieżących rur drenażowych – więc im więcej metrów, tym wyższa cena. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku geowłókniny. W przypadku dużych pojemności potrzeba jej po prostu więcej.