14 marca 2020

Kategoria:
Inne

Ocieplanie metodą nadmuchu i natrysku

Utrzymywanie w domu energii cieplnej zależne jest nie tylko od mocy kotła i wykonanej instalacji, ale także od poziomu przenikania ciepła przez okna, drzwi, stropy i ściany. Rygorystyczne przepisy narzucane przez Unię Europejską dążą do tego, by zastosowana technologia ocieplania ścian i stropów spełniała wysokie normy termoizolacyjności. W tym artykule możesz przeczytać o dwóch bardzo efektownych metodach izolacyjnych.

Metoda nadmuchu

Metoda nadmuchu (z ang. blow-in) polega na wdmuchiwaniu sypkich materiałów termoizolacyjnych, które docierają do każdej, nawet trudno dostępnej przestrzeni. Tradycyjny transport pionowy zostaje zastąpiony podawaniem granulatu przez elastyczne rury podłączone do agregatu sprężającego powietrze. Wykorzystywane w nim silniki elektryczne mają moc od 3 do 5 kW. Operator rozkłada wybrany materiał tak, by w przestrzeni międzystropowej osiągnąć wymaganą grubość i równomierną warstwę. W ten sposób tworzy się szczelna izolacja pozbawiona mostków termicznych. Metodę nadmuchu stosuje się do izolacji trudno dostępnych przestrzeni. Można ją używać w stropodachach wentylowanych, ścianach warstwowych, pionach z instalacjami CO i CW, połaciach dachowych, konstrukcjach szkieletowych i podłogach na legarach. Ta technologia umożliwia izolowanie 80 m2/h powierzchni.

Materiały stosowane w metodzie nadmuchu

Metoda nadmuchu jest nieinwazyjna, bowiem nie zakłóca użytkowania budynku. Charakteryzuje się także dużą wydajnością, ponieważ nie pozostawia po sobie odpadów. Materiałem wdmuchiwanym są granulaty wełny mineralnej, wełny szklanej lub wełny celulozowej. Wełna mineralna jest odporna na działanie wody, ochrania przed rozwojem mikroorganizmów, ma właściwości niepalne i zachowuje swoje właściwości fizyczne i chemiczne przez cały okres eksploatacji. Granulat wełny szklanej ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Powstały materiał jest niepalny, lekki, dźwiękochłonny i odporny na działanie gryzoni. Włókna celulozowe są impregnowane w celu zabezpieczenia przed rozwojem grzybów. Dzięki temu stają się także odporne na ogień. 

Metoda natrysku

Natrysk za pomocą tzw. Białego Ciepła to skuteczna technologia łącząca mieszankę granulatu wełny z klejem, która znacząco ogranicza utratę ciepła z budynku. Wykonuje się ją w stropach piwnic jako uzupełnienie kompleksowej termomodernizacji budynku. Nałożona na powierzchnię sufitu mieszanka wstępnie ma strukturę baranka, lecz wygładza się ją przy pomocy wałka gumowego lub pacy stalowej. Masa jest śnieżnobiała, ekologiczna i ultralekka. Nie dopuszcza do powstawania mostków termicznych. Materiał jest ognioodporny, ma wysokie właściwości cieplne i wyciszające. Wykazuje także odporność na korozję chemiczną i biologiczną. Ekspert z firmy Budmix w Lubartowie dodaje:

W porównaniu do innych sposobów izolacji stropów „Białe Ciepło” nie jest metodą uciążliwą dla mieszkańców. Można ją wykonywać niezależnie od pory roku. Na koniec warto dodać, że cena także jest atrakcyjna.