10 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Ochrona znaków towarowych z pomocą radcy prawnego

Co decyduje o sukcesie naszego produktu na rynku? Wśród wielu czynników jednym z najważniejszych jest siła marki, a więc to, czy klienci rozpoznają produkt i czy wiążą go z określonymi wartościami – w naszym interesie jest więc, aby nasza marka wyróżniała się na tle konkurencji i nie była mylona z żadną inna. Jak to zrobić? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ochrona znaku towarowego.

Czym jest znak towarowy?

Znakiem towarowym może być dosłownie każdy element identyfikacji marki, który sprawia, że odróżnia się ona od innych marek – nie tylko w swojej branży. Najprostszym przykładem jest tutaj logo lub logotyp, czyli znak graficzny lub napis, którego używamy do sygnowania produktu. Do znaków towarowych zaliczamy również slogany reklamowe, sygnały dźwiękowe, animacje… Znakiem towarowym niektórych bardzo dużych marek są nawet używane przez nie kompozycje kolorystyczne czy kształt opakowań, w których sprzedawane są ich produkty. Niezależnie od swej formy, znak towarowy jest jedną z najważniejszych części marki, ta z kolei musi być silna, by zagwarantować sprzedaż naszego produktu – pamiętajmy, że podejmując decyduję o kupnie, większość klientów zwraca uwagę na to, czy wybrany produkt pochodzi od posiadającego dobra renomę producenta.

Dlaczego znaki towarowe należy chronić?

Ochrona znaku towarowego polega na zarejestrowaniu go w odpowiedniej instytucji – w Polsce jest nią Urząd Patentowy, w Unii Europejskiej zajmuje się tym Urząd ds. Własności Intelektualnej. Dlaczego warto zdecydować się na rejestrację? Ponieważ w ten sposób zyskujemy narzędzie walki z nieuczciwą konkurencja, która będzie próbować wykorzystać nasz sukces do własnych zysków, np. wypuszczając na rynek produkt podobny do naszego, lecz niższej jakości i po niższej cenie. Pamiętajmy, że w kwestii rejestracji obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” – jeśli nie dokonamy jest odpowiednio wcześniej, może okazać się, że ktoś inny zrobił to za nas. W takiej sytuacji tracimy prawo do korzystania z marki, którą sami stworzyliśmy.

Rejestracja znaku towarowego z pomocą radcy prawnego

Rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym możemy dokonać osobiście lub z pomocą wyznaczonego pełnomocnika – na przykład radcy prawnego. Usługi z tego zakresu znajdziemy między innymi w ofercie Kancelarii Radców Prawnych Spirała i Taradajko. W przypadku, gdy nie mieszkamy lub nie mamy siedziby na terenie Unii Europejskiej lub państw członkowskich EFTA pomoc uprawnionego pełnomocnika będzie nam niezbędna. Aby UP uznał pełnomocnictwo w podaniu o rejestrację należy wskazać dane identyfikujące reprezentującej nas osoby, a do podania dołączyć dokument pełnomocnictwa. Dlaczego warto zdecydować się na pomoc radcy prawnego? Przede wszystkim zyskujemy wtedy gwarancję, że nasz wniosek będzie spełniał wszystkie niezbędne wymogi formalne. Ponadto zaoszczędzamy w ten sposób czas i unikamy stresu, który może towarzyszyć dopełnianiu formalności przez Urzędem Patentowym. Specjalizujący się w ochronie znaków towarowych radca jest w stanie również przygotować zgodny z prawem regulamin stosowania znaku towarowego.