28 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Obróbka skrawaniem na maszynach CNC

Maszyny CNC są wykorzystuje się dzisiaj w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest bez wątpienia produkcja przemysłowa, a dokładniej wytwarzanie różnego rodzaju części do maszyn, urządzeń czy przedmiotów użytkowych. Dzięki obróbce skrawaniem na maszynach CNC możliwe jest nadanie wyrabianym przedmiotom pożądanego kształtu oraz wymiaru, a nawet odpowiadających naszym potrzebom właściwościom warstwy wierzchniej.

Czym jest obróbka skrawaniem na maszynach CNC?

Ale czym tak w ogóle jest obróbka skrawaniem na maszynach CNC? To rodzaj obróbki ubytkowej, który w głównej mierze polega na zdejmowaniu (bądź ścinaniu) niewielkich części materiału, jaki jest przez nas skrawany. Te drobne elementy nazywane są wiórami. Aby uzyskać spodziewane rezultaty, należy dokładnie zapoznać się z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności, a następnie przygotować odpowiednie narzędzia, materiały i uruchomić obrabiarkę. Powinniśmy też wyposażyć się we właściwe środki ochrony osobistej, wskazane w przepisach BHP, a dokładniej w okulary, maski, ochronniki słuchu oraz fartuchy skórzane, zapewniające nam pełne bezpieczeństwo pracy. To podstawa przy działaniu z takimi urządzeniami.

Rodzaje obróbki skrawaniem na maszynach CNC

Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki skrawaniem na maszynach CNC. To:

  • Obróbka ścierna, czyli wykonywana za pomocą luźnych bądź związanych spoiwem ziaren ściernych. Może być to szlifowanie, docieranie, gładzenie czy polerowanie
  • Obróbka wiórowa, charakteryzująca się skrawaniem przy użyciu narzędzi o odpowiednim kształcie oraz właściwej geometrii ostrza. Mowa tutaj o wierceniu, tłoczeniu, frezowaniu czy struganiu
  • Obróbka ubytkowa, w której trakcie usuwa się części materiału, z którego tworzony jest dany przedmiot
  • Obróbka obwiedniowa, w której zarys elementu, który obrabiamy jest obwiednią dla kolejnych krawędzi, znajdujących się bardzo blisko siebie.

Obróbka skrawaniem CNC – zalety

Z obróbką skrawaniem CNC wiąże się wiele zalet, a przede wszystkim dokładność do nawet setnych części mm – podkreśla nasz rozmówca z firmy Jugmea P.P.U.H.

To nie jedyna korzyść z zastosowania maszyn CNC. Dzięki nim można uzyskać wysoką powtarzalność detali, przy zachowaniu szybkości i precyzyjności pracy. Co więcej, zakłady wykorzystujące technologię CNC, odnotowują znacznie niższe ilości zmarnowanego materiału. Zlecenia powtarza się niezwykle rzadko, wszystko wykonane jest z niezwykłą dokładnością i starannością. Wysokiej jakości, w pełni zautomatyzowany proces, pozwala uzyskać efekty, jakich oczekiwaliśmy.