6 listopada 2017

Kategoria:
Inne

O czym pamiętać przy organizacji pogrzebu urnowego?

Kremacja staje się w Polsce coraz bardziej popularna, choć wciąż znajdą się osoby, dla których to rozwiązanie kontrowersyjne. To indywidualny wybór każdego człowieka i należy tę decyzję uszanować. Sceptyczne nastawienie jest tu wbrew etyce. Choć najczęściej w naszej kulturze decydujemy się na pogrzeb tradycyjny, podczas którego zwłoki w trumnie są składane do grobu na cmentarzu, warto przyjrzeć się także pogrzebom urnowym. Jak właściwie przebiega kremacja i w jaki sposób zmarły jest do niej przygotowywany? O czym należy pamiętać przy organizacji pogrzebu urnowego?

Przygotowanie zmarłego do kremacji i jej przebieg

Przygotowanie ciała do kremacji przebiega tak samo, jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Zmarły może być ubrany standardowo (dla mężczyzny za standard uznaje się garnitur lub mundur, w przypadku kobiet jest to zwykle garsonka, czy inny elegancki strój) lub owinięty w specjalnie przygotowany całun. Pracownicy firmy pogrzebowej dbają o to, by zmarły wyglądał, jakby był pogrążony w głębokim śnie – maskowane są opadowe plamy i zasinienia. Zależy nam na tym, by ostatnia podróż bliskiej nam osoby od początku do końca przebiegała z odpowiednim szacunkiem. Ciało umieszczane jest w trumnie, znacznie bardziej skromnej, niż trumna do pogrzebu tradycyjnego – bez zbędnych ozdób i bez tworzyw, które nie są wskazane do spalania. Trumna może być wykonana z drewna lub innych naturalnych materiałów – wikliny lub solidnej tektury. Kremacja w specjalnym piecu, czyli spopielenie zwłok, trwa około dwóch godzin. Prochy zmarłego umieszczane są w urnie, która następnie składana jest w grobie lub kolumbarium na cmentarzu komunalnym albo wyznaniowym.

Formalności i dokumenty potrzebne organizacji pogrzebu

Kiedy odchodzi bliska nam osoba, często trudno pogodzić nam się z myślą, że ten moment właśnie nadszedł, zwłaszcza jeśli był to tragiczny wypadek, którego nikt się nie spodziewał. Musimy jednak przełamać swoje słabości i zadbać o organizację pogrzebu. Aby zlecić prace zakładowi pogrzebowemu, będziemy potrzebowali kilku dokumentów – mówi nam przedstawiciel Zakładu Pogrzebowego Skrabex z Wrocławia. Przede wszystkim czeka nas załatwienie aktu zgonu na podstawie karty zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiele nowoczesnych zakładów pogrzebowych oferuje swoją pomoc w tym zakresie. Pod względem formalności pogrzeb urnowy i tradycyjny różnią się tylko jedną kwestią: aby przeprowadzić kremację i dokonać pogrzebu urnowego potrzebujemy zezwolenia na kremację, którym potwierdzamy, że chcemy pochować osobę zmarłą w taki sposób. W razie jakichkolwiek wątpliwości profesjonalny zakład pogrzebowy z pewnością pomoże nam je rozwiać. Pracownicy zakładu ze zrozumieniem podchodzą do tych trudnych chwil, gdy musimy pożegnać bliską nam osobę.