hala
29 marca 2018

Kategoria:
Inne

Nowoczesne technologie budowy hal przemysłowych

Hale przemysłowe znajdują zastosowanie jako przestrzeń do magazynowania i segregowania towaru, ale też jako miejsce przeprowadzania prac w zakładach rozmaitych branż. Nowoczesne hale znacznie różnią się od tych, jakie wznoszono jeszcze kilka dekad temu. Na czym opierają się współczesne technologie budowy hal przemysłowych i jakie są ich największe zalety w czasie wznoszenia i użytkowania?

Jaka powinna być hala przemysłowa?

Nowoczesne hale przemysłowe są wykorzystywane w wielu branżach zarówno jako magazyny, jak i garaże, warsztaty czy zakłady produkcyjne. Niejednokrotnie muszą spełniać surowe normy dotyczące temperatury i ciśnienia panujących wewnątrz, a także wytrzymałości samej konstrukcji. Przy tym wszystkim wzniesienie hali musi się jeszcze opłacać…

Duża firma o ugruntowanej pozycji raczej nie będzie wynajmowała hali w dalszej perspektywie – mówi specjalista z przedsiębiorstwa Semi Michał Gołasz. – Prędzej czy później pojawi się potrzeba dysponowania własną halą. Ideałem jest hala, której koszt wzniesienia jest niski, czas krótki, a jednocześnie materiały zapewnią solidność. Możemy powiedzieć nieskromnie, że nam osiągnięcie takiego ideału się udało.

Nowoczesna hala przemysłowa musi być nie tylko tania i szybka w produkcji oraz solidna w użytkowaniu, ale też elastyczna. Powinna rozwijać się wraz z przedsiębiorstwem. Przestrzeń, którą łatwo poszerzyć, pomniejszyć lub przebudować w razie potrzeby to rozwiązanie wielu problemów lub zapobieżenie im, a także duże usprawnienie w codziennej pracy.

Jak powstają nowoczesne hale przemysłowe?

Nowoczesne hale przemysłowe powstają najczęściej w oparciu o konstrukcje szkieletowe.  Są to stelaże ze stalowych profili, które następnie wypełnia się i obudowuje lekkimi materiałami o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Zbudowanie takiej hali nie trwa długo, ponieważ składa się ona z gotowych prefabrykatów, a dzięki szkieletowej konstrukcji nie potrzeba dużo materiałów. Dostępne są liczne gotowe projekty, które sprawdzą się przy w przypadku firm, których działalność nie wymaga specjalistycznych rozwiązań. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo ma większe oczekiwania, może zlecić wykonanie hali według indywidualnego projektu, w którym uwzględnione zostaną wszystkie wymagania.

Co ważne, hala może być dowolnie wykończona, przez co jej wygląd staje się naprawdę atrakcyjny. Nowoczesne hale to nie tylko magazyny, ale też reprezentacyjne siedziby przedsiębiorstw.