produkcja mebli
12 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Nowoczesne rozwiązania dla firm zajmujących się produkcją i dystrybucją mebli

Branża meblowa w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, w związku z czym również systemy wykorzystywane w produkcji, transporcie i dystrybucji mebli, aby sprostać coraz bardziej wyśrubowanym wymaganiom, muszą ulegać stałemu doskonaleniu. Sukces rynkowy producenta mebli w dużej mierze opiera się dziś na wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Modernizacja procesów produkcyjnych

Nowoczesne systemy produkcji i magazynowania dla branży meblarskiej muszą nie tylko odpowiadać bieżącym wymaganiom, ale także współgrać z używanymi dotychczas rozwiązaniami. Dlatego aplikacje proponowane przez firmę Cassioli są kompatybilne z urządzeniami od dawana wykorzystywanymi w liniach produkcyjnych i systemach składowania, takimi jak stoły obrotowe, manipulatory itd.

W niektórych zakładach produkcyjnych modernizacja procesu może ograniczać się do implementacji prostszych, samodzielnych rozwiązań, dedykowanych poszczególnym stanowiskom roboczym. Z kolei w tych przedsiębiorstwach, gdzie konieczna jest przebudowa procesów na dużą skalę, warto rozważyć wprowadzenie kompletnych systemów, jak np. budowane od podstaw linie do obróbki i montażu mebli lub w pełni zautomatyzowane systemy składowania komponentów montażowych czy kompletowania zamówień.

Wybór najlepszych propozycji, których wdrożenie warto rozważyć, zawsze musi być podparty gruntowną analizą procesów aktualnie funkcjonujących w danym zakładzie, a najlepiej skonsultować go ze specjalistą. Poniżej przedstawiamy jedną z aplikacji cieszących się największym zainteresowaniem firm działających w produkcji mebli.

Systemy automatycznego składowania FAST

Automatyzacja procesów składowania i dystrybucji jest zadaniem priorytetowym, ponieważ przekłada się nie tylko na wzrost bezpieczeństwa w magazynach, ale także znaczne usprawnienie i przyspieszenie realizacji zamówień.

System FAST (Furniture Automatic Storage) jest absolutną nowością w sektorze wysokiego składowania. W systemie tym usunięto konieczność składowania towarów na paletach, co znacznie skraca czas realizacji dostawy, przez usunięcie czynności związanych z pakowaniem i późniejszym rozpaletyzowaniem. W odróżnieniu od magazynów, które wykorzystują układnice transportujące zawsze po jednym elemencie, system FAST umożliwia przenoszenie wielu jednostek za jednym razem.

Automatyzacja procesu składowania i dystrybucji mebli z zastosowaniem systemu FAST oznacza także większe możliwości w zakresie zarządzania towarami, przez co rozumiemy m.in. sortowanie wg produktów oraz wyjście zgrupowane wg klienta, dla którego przygotowywana jest dostawa.

Decyzja o wdrożeniu systemu automatycznego składowania FAST oznacza dla przedsiębiorstwa pełną automatyzację wszystkich operacji na wyprodukowanych towarach między opuszczeniem linii produkcyjnej a załadunkiem na samochody. System samodzielnie kompletuje zamówienia, odbierając produkty z poszczególnych stref produkcji i sortując je na półkach regałów, a następnie przekazuje do właściwych ramp załadowczych.

Takie rozwiązanie znacznie ogranicza ryzyko uszkodzenia poszczególnych produktów, z czym mamy często do czynienia podczas manualnej segregacji, oraz wyraźnie skraca czas kompletowania zamówień. W porównaniu do tradycyjnych metod przygotowywania zamówień dla klientów, dużo rzadziej zdarzają się tutaj pomyłki, gdyż całkowicie wyeliminowano ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego.