2 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Nowoczesna hala produkcyjna – budowa od A do Z

Hale produkcyjne są wykorzystywane przez wiele zakładów przemysłowych i stanowią niezwykle ważny obiekt na terenie należącym do danej firmy. Obecnie wznoszenie podobnych budynków może przebiegać bardzo szybko, z użyciem nowoczesnych materiałów usprawniających pracę. Takie konstrukcje są wytrzymałe, funkcjonalne i ekonomiczne. Jak wygląda budowa współczesnych hal produkcyjnych?

Planowanie budowy hali produkcyjnej

Przed rozpoczęciem budowy hali produkcyjnej należy stworzyć projekt dostosowany do wymagań ubezpieczycieli, przepisów technicznych i potrzeb inwestora. Niezwykle istotna jest także lokalizacja, kształt działki oraz łatwy dostęp do dróg publicznych. Niektóre typy produkcji wymagają zachowania odpowiedniej odległości od osad ludzkich, dlatego nie wszędzie da się postawić budynek należący do danej firmy.

– Hale produkcyjne muszą również spełniać wymagania przeciwpożarowe oraz być skonstruowane w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo pracującym w nich osobom. Niezwykle istotne jest także odpowiednie oświetlenie, najczęściej składające się z energooszczędnych diod LED – mówi specjalista hal magazynowych firmy Łęgprzem zajmującej się budową hali o różnych zastosowaniach.

Charakterystyka hali produkcyjnej

Każda hala produkcyjna musi być tworzona na podstawie indywidualnych wymagań danej firmy. Często w takich budynkach trzeba zachować odpowiednie warunki, np. konkretną temperaturę, wilgotność czy natężenie światła. Czasami niezbędne jest także zastosowanie oddymiania pożarowego i systemów sygnalizacji ognia. W halach produkcyjnych stosuje się również specjalne posadzki wytrzymujące obciążenie i odporne na zanieczyszczenia pojawiające się w związku z danym typem działalności.

Wykonawca hal produkcyjnych wie również, że niezbędne jest też stworzenie specjalnego podjazdu dla samochodów dostawczych. W ten sposób można uniknąć konieczności transportowania towarów przez pracowników w konkretne rejony budynku. Obecnie istnieje opcja stworzenia specjalnego placu manewrowego, doku lub rampy. Wszystko zależy od tego, na jaką wysokość ma podjechać dany samochód.

Hale produkcyjne to także rozbudowane instalacje dostosowane do użytku w przemyśle. Mowa tu zarówno o prądzie, jak i skomplikowanych systemach zapewniających bezpieczeństwo korzystania z wymagających urządzeń.

Realizacja hali produkcyjnej

Po ustaleniu wszystkich szczegółów związanych z projektem i budżetem można przystąpić do realizacji inwestycji. W tym celu należy skorzystać z usług profesjonalnego wykonawcy, który jest w stanie zapewnić odpowiedni nadzór techniczny i zadbać o jakość prowadzonych prac. Hale produkcyjne są zwykle dużymi budynkami, a na ich terenie każdego dnia przebywa wiele osób. Z tego powodu tak ważne jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i poprawność konstrukcji.