11 marca 2019

Kategoria:
Inne

Niezrównane uroki polskiego Wybrzeża

Bałtyk to piękne, choć surowe morze. Okolone wieloma lądami, spośród których to jednak właśnie polskie Wybrzeże uchodzi za najwspanialsze. Jego uroki doceniają nie tylko rodzimi turyści, przedkładający je nawet nad cieplejsze kurorty – ale też przybysze z Rosji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii i państw skandynawskich. Co decyduje o tym, że warto wybrać się nad „nasz” fragment Bałtyku?

Plaże

Jednym z najsilniejszych atutów polskiego Wybrzeża są plaże. Piaszczyste – a nie żwirowe jak w Grecji czy wręcz kamieniste jak w Chorwacji. Szerokie – w przeciwieństwie choćby do tych bułgarskich. Ciągnące się kilometrami, co tylko zachęca do spacerów. I rewelacyjnie zorganizowane. Regularnie sprzątane, znajdujące się pod czujnym okiem ratowników, wyposażone w niezbędną infrastrukturę: przebieralnie, toalety, wypożyczalnie sprzętu, kosze na śmieci etc. Pod tym względem potrafią bić na głowę wiele plaż zagranicznych.

Morze

Choć nierzadko można się spotkać z opinią, że Bałtyk jest zimny, brudny i pełen sinic, to właściwie tylko pierwszy z tych przymiotników znajduje na dobrą sprawę jakieś odzwierciedlenie w rzeczywistości. I wcale nie musi to być wada: chłodna woda lepiej pobudza krążenie, dzięki czemu skóra lepiej wchłania znajdujące się w bałtyckiej wodzie cenne pierwiastki. Dodać też trzeba do tego fakt, że – inaczej niż w tropikach – nie czyhają tu na nas rekiny, meduzy, jeżowce ani inne stworzenia, z którymi spotkanie może okazać się dość przykre.

Dla każdego coś miłego

Kolejną zaletą polskiego Wybrzeża jest jego ogromna różnorodność. W zależności od naszych potrzeb i preferencji wczasy nad morzem spędzić możemy w dużym, pełnym zabytków i nocnych rozrywek mieście, jak i w maleńkiej miejscowości, gdzie cisza i spokój pozwolą znaleźć wytchnienie od codziennego pędu. Rzeczone piękne plaże, ale też nie mniej piękne nadmorskie lasy przypadną do gustu zarówno miłośnikom przyrody, jak i fanom najrozmaitszych sportów. Oprócz tych wodnych uprawiać tu można choćby trekking, nordic walking, jazdę konną lub na rowerze, a także skorzystać z bogatej oferty parków linowych czy krytych basenów, które – jak przyznaje przedstawiciel Grand Laola SPA w Pobierowie – uratowały już niejeden urlop przypadający w niepogodę…

Zdrowie

Nad Bałtyk warto wybrać się zresztą nie tylko latem, gdy świeci piękne słońce. Sztormowa aura sprzyja podwyższonemu stężeniu w powietrzu dobroczynnego jodu, a bijąca od morza bryza wolna od pyłków i innych zanieczyszczeń, a w dodatku nawilżająca drogi oddechowe, to prawdziwe błogosławieństwo dla alergików i osób na co dzień mieszkających w pełnych smogu i spalin miastach. Nie od dziś też wiadomo, że zarówno widok, jak i szum morza działają kojąco na stargane nerwy czy emocjonalne wyczerpanie.