14 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Niezbędne akcesoria biurowe do klejenia

Przydadzą się przy tworzeniu prezentacji, umieszczaniu w widocznym miejscu ważnych notatek, fiszek, zdjęć lub wydruków, a także do wykonywania drobnych napraw. Kleje, taśmy, masy mocujące i inne tego rodzaju akcesoria powinny być zawsze pod ręką. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy będziemy ich potrzebować najbardziej. Zobacz, co może się przydać w twoim miejscu pracy.

Taśmy

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego biura – obok zszywacza, markera i długopisu – jest taśma klejąca. Nie ma nawet co wyliczać jej możliwych zastosowań, zwłaszcza że kreatywność pracowników znajduje dla niej co chwila kolejne sposoby wykorzystania. Oprócz klasycznej, przezroczystej taśmy, która nie zakryje np. znajdującego się pod nią tekstu, zaopatrzyć się można także w taśmę matową (po której można pisać), dwustronną, niewidoczną po naklejeniu czy specjalnie przystosowaną do tego, aby mocowany nią element kilkukrotnie – i za każdym razem skutecznie – przeklejać z jednego miejsca w drugie (tzw. taśmy do repozycjonowania).

Dyspensery

Użycie taśmy będzie znacznie łatwiejsze, jeśli skorzystamy ze specjalnego podajnika, zwanego inaczej dyspenserem. Jest on wyposażony w gilotynkę, która eliminuje konieczność zastosowania nożyczek. Brak potrzeby szukania miejsca, w którym nawinięta na rolkę taśma się kończy, pozwala z kolei oszczędzić sporo czasu i nerwów. Podajnik może mieć formę zarówno klasycznie elegancką, jak i wnosić kolorowy, humorystyczny akcent do dość ponurej niekiedy przestrzeni biurowej. Istnieją też taśmy umieszczone fabrycznie w przeznaczonym tylko do nich aplikatorze, który odmierza potrzebną ilość powierzchni klejącej w postaci małych paseczków. Taśmy te charakteryzuje też to, że można je usunąć poprzez ich ścieranie.

Kleje

Czymś nieco innym jest natomiast klej w taśmie, również umieszczony w aplikatorze, wyposażonym w specjalną rolkę ułatwiającą nakładanie. Znajdująca tu zastosowanie taśma jest odporna na odkształcenia, a pokrywająca ją warstwa klejąca służy do trwałego łączenia papieru, kartonu, zdjęć itp. Jest to oczywiście tylko jedna z wielu form, jakie przybiera klej biurowy, a to, którą wybierzemy, zależy wyłącznie od tego, która jest dla nas najwygodniejsza. Klejem w sztyfcie lub w płynie (z dozownikiem) operuje się bardziej dokładnie niż klejem w tubie, mniejsze jest też w jego przypadku ryzyko pobrudzenia siebie lub okolicznych powierzchni. Istnieją nawet ultraprecyzyjne kleje w sztyfcie wielkości długopisu.

Superkleje

Utłuczone ucho ulubionego kubka do kawy albo pęknięte plastikowe „korytko” na dokumenty to jeszcze nie powód, by wzywać serwis techniczny. Wystarczy, że w biurowych zapasach znajdziemy klej błyskawiczny, nadający się do najrozmaitszych materiałów, a także do tworzenia połączeń narażonych na zginanie. Do większych powierzchni można zaś zastosować różnego przeznaczenia kleje w spreju. Przedstawiciel zajmującej się kompleksowo wyposażeniem biur firmy M&M Partners wymienia chociażby te szybkoschnące do trwałych połączeń, niepozostawiające śladu kleje do repozycjonowania papieru czy kleje do papieru fotograficznego i powlekanego, które nie odbarwiają i nie przesiąkają przez tego typu materiały.

Masa mocująca i pianki na CD

Bardzo praktyczna w zastosowaniach biurowych okazuje się również masa mocująca, którą przyczepimy do ściany notatkę lub plakat, nie używając młotka i gwoździ. Masy tej, podzielonej zazwyczaj na funkcjonalne porcje, można wielokrotnie używać. Po usunięciu zaś mocowanego nią elementu nie pozostają ślady. Równie praktyczne są piankowe kółeczka średnicą przystosowane do umieszczania na nich płyt CD/DVD. Kółeczka takie przyklejać można m.in. na dokumentach, w segregatorach albo teczkach z prezentacjami.