produkty ślizgowe
29 lipca 2021

Kategoria:
Inne

Niestandardowe produkty ślizgowe. Przegląd rozwiązań

W ruchomych połączeniach mechanicznych poza standardowymi tulejami wykorzystuje się też inne produkty ślizgowe. Znajdują one zastosowanie w budownictwie, energetyce, przemyśle papierniczym, wydobywczym i morskim. W naszym artykule dowiesz się, jakie nietypowe elementy oraz półprodukty ślizgowe możesz zamontować w swoim sprzęcie.

Płyty ślizgowe do zastosowań mechanicznych

Płyty ślizgowe produkowane są m.in. z innowacyjnych tworzyw sztucznych. Są wykorzystywane w układach, w których wymagana jest bezobsługowość, bezsmarność i antykorozyjność. Cechuje je odporność na ścieranie, zużycie oraz skrajne temperatury. Przeznaczone są do konstrukcji o obniżonym współczynniku tarcia. Dystrybutorzy oferują płyty ślizgowe o różnych grubościach i formatach.

Taśmy ślizgowe. Właściwości i zastosowanie

Taśmy ślizgowe są wykorzystywane do wykładania prowadnic, na przykład w obrabiarkach, mostach, transporcie. Obniżają współczynnik tarcia i stanowią warstwę ochronną dla poszczególnych elementów mechanizmu. Według specjalisty z IN-BEAR: taśmy ślizgowe charakteryzują się wytrzymałością na rozciąganie i sprężystością. Zapewniają pracującemu układowi stabilność termiczną oraz tłumią wibracje i drgania. Taśmy mają również właściwości samosmarne, a także często są odporne na substancje chemiczne i wyróżniają się długą żywotnością.

Podkładki ślizgowe do zastosowań mechanicznych

Podkładki ślizgowe, nazywane także oporowymi, to materiały, które są proste w montażu oraz odporne na ściskanie, wysokie temperatury i chemikalia. Pełnią kilka ważnych funkcji w maszynach, m.in.:

  • zapewniają precyzję prowadzenia osiowego,
  • odpowiadają za przekazywanie sił osiowych,
  • ustalają właściwe położenie części ruchomych układu względem siebie.

Podkładki ślizgowe mogą być wykorzystywane zarówno do pracy na sucho, jak i warunkach smarowania. Polecane są do zastosowań w mechanizmach o niewielkich obciążeniach.

Panewki i półpanewki ślizgowe

Panewki i półpanewki ślizgowe wytwarzane są z wielu materiałów, m.in. stopów stali, brązów lub aluminium, a także z kompozytów. Najczęściej wykorzystuje się je w samochodowych silnikach i różnych rodzajach napędów. Wśród tego rodzaju łożysk ślizgowych wyróżnia się panewki grubościenne i cienkościenne. Panewki grubościenne są spotykane w silnikach o dużej mocy. Znajdują się w nich zbiorniczki na olej i zanieczyszczenia. Panewki cienkościenne, których ścianki są cienkie i sprężyste, po odpowiednim montażu ściśle przylegają do obudowy łożyska, co zapewnia odpowiednią wymianę ciepła.

Podobnie jak pozostałe z niestandardowych produktów ślizgowych, panewki mogą zostać wyprodukowane zgodnie z indywidualnymi wytycznymi klienta, dotyczącymi kształtu, rozmiaru, materiału wykonania i warunków pracy.