14 września 2021

Kategoria:
Inne

Niepalne wyroby z gumy dla kolejnictwa

Transport zbiorowy rządzi się swoimi prawami: priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów, a branża kolejnictwa jest wyjątkowo wymagająca pod tym względem. Wiele elementów wyposażenia lokomotyw, przedziałów musi być wykonanych z niepalnej gumy: wynika to bezpośrednio z obowiązujących przepisów, które wyraźnie mówią, wymagana jest rygorystyczna ochrona przeciwpożarowa. Wyroby z gumy niepalnej dla kolejnictwa to m.in. uszczelki, izolatory, warstwy płyt lub innego rodzaju powierzchni.

Dlaczego wyroby z niepalnej gumy dla kolejnictwa muszą być atestowane?

Gumę niepalną wykorzystuje się we do produkcji wyrobów, które będą wykorzystywane we wszelkich środowiskach pracy, w których wymagana jest wysoka ochrona przeciwpożarowa – czyli tam, gdzie istnieje ryzyko zaprószenia ogniem i gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i życie ludzi. Kolejnictwo i cały transport zbiorowy to jeden z sektorów, do którego adresowane są niepalne wyroby gumowe – muszą mieć one odpowiedni atest, dla kolejnictwa jest to norma PN-EN 45545-2. Atestowane wyroby z gumy niepalnej spełniają rygorystyczne międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Jak należy rozumieć niepalność tych wyrobów? Pytamy o to przedstawiciela Larkis – firmy produkującej m.in. specjalne elementy uszczelniające i użytkowe dla kolejnictwa:

Kategorii niepalności nie powinno się łączyć z temperaturą topnienia. Palność materiału, czyli jego zdolność do podtrzymywania płonącego ognia, określa się na podstawie klasyfikacji euro klasy. Powinna być ona zaznaczona na opakowaniu lub w opisie produktu. Gumy niepalne dla kolejnictwa mają najwyższy wskaźnik: A1 albo A2. Wyroby z niepalnej gumy wykorzystuje się w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się ewentualnego ognia, gdyby taki się pojawił: w przypadku nieszczęśliwego wypadku czy zbyt intensywnemu użytkowaniu maszyny.

Oznacza to, że uniwersalna guma techniczna w przypadku zaprószenia uległaby zapłonowi i zaczęła emitować gęsty, niebezpieczny dym. Zastosowanie gumowych produktów niepalnych niweluje to ryzyko.

Zastosowanie gumy niepalnej w kolejnictwie

Wyroby gumowe dla kolejnictwa to m.in. uszczelnienia: zarówno wytłaczane, jak i formowe – cięte i wulkanizowane w obwód, a także w ramy nawet z kilku różnych profili. Wytwarzane są one na zamówienie, ściśle zgodnie z wymaganiami klienta, a przede wszystkim: dyktowanymi przez konkretny pojazd szynowy. Takie elementy są produkowane ze specjalnego silikonu, który nadaje im określone właściwości. Co ważne, wyroby ze specjalnej, atestowanej gumy niepalnej są bezpieczne dla człowieka i środowiska – taka guma nie emituje szkodliwych substancji, zaś emisja dymu jest niewielka.

W kolejnictwie wyroby z gumy niepalnej wykorzystywane są jako wyposażenie lokomotyw, wagonów pasażerskich, tramwajów:

  • podkładki płaskie i uszczelnienia obudów urządzeń wewnątrz wagonu;
  • uszczelki do drzwi i okien,
  • odboje gumowe,
  • uchwyty pętlowe,
  • w systemach klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji,
  • uszczelnienia specjalistyczne połączone z elementami elektroniki.